19 Aralık 2014 Cuma

Sihirli Mantar (Amanita muscaria) Nedir? Nerelerde Bulunur
Sihirli Mantar (Amanita muscaria) Nedir? Nerelerde Bulunur?

Sihirli Mantar olarak bilinen Amanita muscaria mantarı zehirli bir mantar türü olarak bilinir ve yendiğinde ölüme bile neden olabileceği söylenir.Bu sihirli mantarın sihirli olarak adlandırılmasının sebebi bu mantarı tüketen kişilerde halisilasyonlara sebep olmasıdır.

Asya şamanizminde amenita muscaria mantarı yüzyıllardır trans haline geçmek için kullanılmaktadır.Çok derin halusinasyonlar içine girilir. Ayrıca silosaybin mantarı, salvia divinorum, peyote gibi bazı diğer bitkiler de ayinler esnasında veya tedavi amaçlı olarak kullanıldığı bilinmekte..

Çanakkale'nin Bayramiç İlçesi sınırlarında kalan Kaz Dağı'nın kuzey yamaçlarında, 'sihirli mantar' olarak bilinen ve yiyen kişinin halüsinasyonlar görmesine neden olan mantar türüne rastlandı.


BAYRAMİÇ (Çanakkale), Buckingham Sarayı'nın bahçesinde görülmesi üzerine basında yer alan mantarın zehirli olduğunu söyleyen uzmanlar, tüketilmemesi konusunda uyardı.

Kaz Dağı'nda yürüyüş yapan doğaseverler, 'Amanita muscaria' adlı mantar türüne rastladı. Gezi grubunda yer alan Mustafa Şıvka, mantarların fotoğraflarını çekti. Yanına bir örnek alarak bölgeden ayrılan Şıvka, mantarın yiyen kişinin halüsinasyonlar görmesine neden olan 'Amanita muscaria' adlı mantar türü olduğunu ve tüketilmesinin ölüme kadar yol açabileceğini öğrendi.

Yanındaki örneği bölgedeki köylülere gösteren ve uyaran Şıvka, "Endemik bitki çeşitliliğine sahip olan Kazdağı'nda demek 'sihirli mantar' alarak bilinen bu tür de yetişiyormuş. Buckingham Sarayının bahçesinde de görülmüş, haber olmuş. Tüketilmesi tehlikeliymiş. Neyse ki biz, grubumuzla çam mantarı toplayarak afiyetle yedik" dedi. Bölge sakinlerini uyaran Yüksek Ziraat Mühendisi Salih Bozkurt, "Bu tür mantarların yenilmesi kesinlikle sakıncalı. Zehirli olan bu mantar türü ölümle dahi sonuçlanabilir. Kesinlikle tüketilmemelidir" diye konuştu.

kaynak: mynet.com
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme