19 Kasım 2017 Pazar

Empat Nedir? Empat (Durudokunu-Durusezi) İnsanlar Gerçek mi? ve Özellikleri Nelerdir?


Evet bu sayfada çok ilginç ve varlıkları hakkında tartışmaların olduğu Empat nedir? sorusu ve Empat Gerçek mi ve Empatların Özellikleri Nelerdir? gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.


Öncelikle Empat empatiden gelen empati kurma yeteneğine sahip anlamındadır ancak gerçekte durum bundan daha derin ve daha kapsamlıdır.Ülkemizde Empat ve Empat insanlarla ilgili fazla bilgiye veya makaleye rastlayamazsınız.Mevcut olanlar genel de yurt dışı kaynaklı makalelerden çeviridir ve bir kaç empat insanın kendi ağzından yazdığı bazı bilgiler dışında oldukça az işlenen ve az bilinen bir konu empat.

Tabi bu sayfa da da yurt dışı araştırmalardan serpintiler olacak ama ilave yeni bilgileri de öğreniyor alacaksınız.

Empat Nedir? Kime Denir? Empatlar Nasıl İnsanlardır?

Empat, insanların vücut dilini, ses tonunu, beden hareketlerini, konuşurken seçtikleri ve kaçındıkları kelimeleri, tüm söz ve eylemlerinin arkasında yürüttükleri mantığı ve psikolojiyi kolayca okuyabilen kişilerdir. Hayatlarını diğer insanların aksine başka şeylerden çok, neyin nasıl “hissettirdiğine” bakarak yaşarlar. Başkalarının duygularını kendilerininmiş gibi almaya eğilimlidirler ve bu durum sanki onların görevidir.Bu şekilde ruhları beslenirken mutlu olurlar.

Empatlar, başka insanların hislerini hissetme konusunda yüksek bir yetenekle doğar, ancak onların tek yeteneği bu değildir. Bir empatın en belirgin ve süper gücü diyebileceğimiz kadar güçlü yeteneği insan psikolojisinin ilahi anlayışıdır! Evet, yanlış duymadınız ve hatta altını tekrar çizmek lazım ''İNSAN PSİKOLOJİSİNİN İLAHİ ANLAYIŞIDIR.''

İNSAN PSİKOLOJİSİNİN İLAHİ ANLAYIŞI NEDİR?

Ne demektir bu insan psikolojisinin ilahi anlayışı derseniz, hani derler ya insan sarrafı diye işte empat için bu tabir çok yetersiz kalacaktır.Kendini keşfetmiş usta bir empat uzaktan veya yakından iletişime geçtiği ve hatta hiç iletişim içinde olmadığı insanların dahi psikolojilerini kendilerinden daha iyi bilir.O insanların psikolojisini öyle net görür ki; o insanlar ne durumda, nasıl bir psikolojiye sahip, ne ister, ne bekler, nasıl mutlu ve mutsuz olur? hangi durumlara ne tepki verir, şiddet veya iyilik potansiyelleri nedir gibi daha aklınıza insan psikolojisi hakkında ne gelirse tüm bunları içgüdüsel olarak bağırsağından gelen hisle ve tecrübe ile geliştirdiği kendine has duygusal zekası ile bilir ve isterse insanların psikolojisini yönetebilir.


Bu, onlara birinin sahte olduğunu, yalan söylediğini ya da söyledikleri kişi olmadığını, iyi veya kötü karakterli olduğunu anlama yeteneği kazandırır. Bazı iyi görünen insanların acımasız ve kötü niyetleri vardır, bununla yüzleşmek gerekir. Empatlar anında bunu fark etme yeteneğine sahiptir.
Bir empat olarak, bunu açıklamak için en iyi yol şudur: Ben görüyorum, biliyorum işte, ben bilirim. Bu sanki gerçek niyetleri görebilecek başka gözlerimiz olması gibidir. İnsanların karakter, psikoloji ve ruhlarını nasıl okuyacağımızı biliyoruz ve kolay kolay kandırılmayız. Evet, fazla hissediyoruz ve bazen bu çok zorluyor, ancak insanlar etraflarındaki taklit ve yalanları görebilselerdi eğer, herkes bu kadar yoğun hissederdi! İnsanlar ister istemez başkalarına yalan söylemiyorlar, kendilerine yalan söylüyorlar. Hayatlarını çok karmaşıklaştırıyorlar! Ve dünyanın gerçekten de ne kadar sahte olduğunu fark etseler, tüm bu sahtelik yüzünden ne kadar acı yaratıldığını herkes hissediyor olduğumuz kadar yoğun hissetse diz çöküp ağlarlardı! 

'Empat' Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız?


Birçok insana inanması güç bir hayal gibi veya çok fantastik bir bilim kurgu filmi gibi gelen süper yeteneklere sahip bir 'Empat' olup olmadığınızı anlamanın 30 yolu... Bu maddeler genel durumlar ama bunların dışında yukarıda biraz değindiğim gibi empatların kişiy, yaşa, tecrübe ve ustalık durumuna göre değişimler gösteren pek çok özelliği de mevcuttur.

Gene de eğer bu listedeki maddelerin en az 10 tanesine "evet" diyebiliyorsanız (özellikle 1 ile 10 arası), bir empat olmanız oldukça muhtemeldir.Hepsine ve fazlasına sahipseniz usta bir empat olma ihtimaliniz yüksektir.

1. Biliş:


Empatlar bir şeyi söylenmeden öylece bilirler. Bu biliş, birçoklarının sezgi veya iç ses olarak tarif etmesine rağmen bundan öte bir şeydir. Empat'ın bu armağanının güçlü olması, onun yeteneğini ne kadar keşfettiği ve geliştirdiği ile  bağlantılıdır.

2. Herkese açık alanlarda bulunmak bunaltıcı gelebilir!


Alışveriş merkezleri, süpermarketler, stadyumlar, yani bir sürü insanın olduğu yerler empatları çalkantılı bir şekilde başkalarından gelen sıkıntılı hislerle doldurabilir.

3. Başkalarının duygularını hissetmek ve onları kendine almak:
Bu empatlar için en okkalı durumlardan biridir. Bazıları, yakınlardaki insanların duygularını hisseder ve bazıları da çok çok uzaklardaki insanları hisseder, ya da ikisi birden olabilir. Yeteneklerinin farkında olan usta bir empat, insanların onun hakkında kötü bir düşünceye sahip olduğunu çok uzak mesafelerden bile hissedebilir.

4. Şiddet, zalimlik veya trajedi içeren şeyleri izlemek dayanılmazdır:
Empat ne kadar uyumlanmışsa (ne kadar ilerlemişse) bu durum daha da şiddetlenir. Bu yüzden çoğu empat eninde sonunda televizyon izlemeyi ve gazete okumayı bırakmak durumunda kalır.

5. Birisi dürüst olmadığı zaman bilmek:Bir arkadaş veya sevdiği bir insan yalan söylediği zaman bilme durumudur (ki birçok empat sevdiklerinin ona yalan söylediğini bilmek acı verici olduğu için buna odaklanmamaya çalışır. Ya da birisi bir şey dediğinde, öbür şeyi hissediyor/düşünüyorsa, bilme durumu.

6. Başkasının fiziksel semptomlarını almak:


Bir empat neredeyse daima başka birinin belirtilerini kendinde ortaya çıkarır (üşütme, göz enfeksiyonu, vücuttaki ağrı ve acılar). Özellikle de çok yakın olduğu kişilerle olur ve bir nevi duygudaşlıktır bu.


7. Sindirim bozuklukları ve bel problemleri:
Güneş sinirağı çakrası karındadır ve duyguların tahtı olarak da bilinir. Burası, empatların başkalarından gelen duyguları hissettiği bölgedir ve bu nedenle bu bölge zayıf düşebilir, sonunda da mide ülserinden İBS’ye kadar varan sonuçlarla karşılaşabilir. Bel sorunları ise, başka sebeplerden ziyade topraklanmama yüzünden gelişebilir ve empat olduğundan bihaber olanların çoğu zaten çoğunlukla topraklanmaz.
8. Daima mazlumu gözetmek:Acı çeken, duygusal yara almış veya korkutulmuş olan insanlar bir empatın dikkatini ve şefkatini daima çeker.Bu durum sanki onun görevidir.Özellikle temiz kalpli ve masum ama kalbi kırık, aşağılanmış, yalnızlık hisseden, üzgün, mutsuz insanı hemen görür ve ona yardımcı olmak için gönüllü ve karşılıksız olarak uğraşır.Başarılı olması onun ruhunu besleyen ve mutlu kılan hayati bir can suyudur.

9. İnsanlar hep ona içini döker, hiç tanımadığı insanlar bile:Bir empat, insanların sorunlarına, problemlerine çöplük olabilir, ki dikkatli olmazsa hepsi onun üzerinde kalabilir/o sorunlar kendininmiş gibi olur.

10. Kronik yorgunluk:Empatların enerjileri çoğunlukla sömürülür. Bu enerji vampirleri tarafından da, başkalarının üzerine fazla düşmekle de olabilir. Böylesi bir durumda, uyku bile fayda etmez. Çoğuna Myalgic Encephalopathy tanısı konulur.

11. Bağımlı kişilik:

Alkol, uyuşturucu, seks gibi empatın bulaşmadığı çok az şey vardır. Bunun sebebi dışardan gelen duyguları kapatmaya çalışmalarıdır (Ki bunu bilinçli olarak farketmezler). Kendini korumanın başka bir şeklidir ve bu bir kişi veya şeye karşı olabilir.

12. Şifacılığa, holistik terapilere ve metafizik olan her bir şeye çekim duyarlar:

Çoğu empat başkalarını iyileştirmeyi sevse de, kendilerini eğittikten, uzmanlaştıktan sonra şifacılığa (bu konuda doğuştan bir yetenekleri olmasına rağmen) sırtlarını da dönebilirler. Çünkü şifa verdikleri kişilerden çok fazla üzerlerine yük alırlar. Bu özellikle empat olduklarının farkında değillerse geçerlidir. Doğaüstü güçler empatlara çekici gelebilir ve kolay kolay şaşırmaz veya şok olmazlar. Hatta birçoklarının akla hayale sığmaz olarak varsaydığı keşiflerde bile. Örneğin, başkaları dünyanın düz olduğuna inanmışken, empatlar yuvarlak olduğunu bilmektedir.

13. Yaratıcı:
Şarkı söylemek olsun, dans etmek olsun, rol yapmak olsun, yazmak ve çizmek olsun, bir empat oldukça güçlü bir yaratıcılık damarına, geniş bir hayal gücüne sahiptir.

14. Doğayı ve hayvanlara aşık:Doğanın içinde olmak empatlar için bir gerekliliktir ve evcil hayvanlar yaşamlarında olmazsa olmazdır.

15. Yalnızlık ihtiyacı:
Bir empatın eğer kendiyle baş başa kaldığı bir zamanı olmazsa, kafayı yemesi işten değildir. Bu özellikle çocukluklarında bariz olarak gözlemlenir.

16. Keyif almadıkları bir şeyi yapmak onlar için imkansızdır:Bu şekilde sahte bir hayat sürdüklerini hissederler. Bir empata hoşlanmadığı bir şeyi suçluluk duygusu aşılayarak veya başıboş olarak etiketleyerek yaptırmaya zorlamak onu sadece mutsuz eder.

17. Teşvik edilmezse kolayca sıkılır ve/veya dikkati dağılır:
İş, okul ve ev hayatının empatlar için ilgi çekici tutulması gerekir, yoksa oldukları yerden koparlar, hayallere dalarlar ve/veya bir şeyler karalamaya başlarlar.

18. Hakikat için mücadele eder:
Bu özellikle, bir empat yeteneklerini ve doğuştan hakkı olan şeyi keşfettiği zaman daha yaygınlık gösterir. Yalan/uydurma olan herhangi bir şey fazlasıyla rahatsız hissettirir.

19. Daima cevapların ve bilginin arayışındadır:
Cevapsız sorular bir empat için moral bozucu olabilir ve bir açıklama bulmak için yanıp tutuşurlar.

20. Maceradan, özgür olmaktan ve seyahatten hoşlanır:
Empatlar özgür ruhlardır.

21. Kargaşadan tiksinir:
Bu empatın ağırlık hissetmesine ve enerji akışının bloke olmasına yol açar.

22. Hayal kurmayı çok sever:Bir empat bir boşluğa saatlerce bakıp, kendi dünyasında keyif ve mutluluk dolu zamanlar geçirebilir.

23. Rutin işleri, kuralları veya kontrolü hapis gibi görür:Özgürlüklerini kısıtlayan herhangi bir şey empatı güçten düşürür, hatta zehirler.

24. Çok yemeseler de kilo almaya yatkındırlar:
Fazla kilo, dışarıdan gelen negatif enerjilere karşı korunmanın bir başka şeklidir.

25. Çok iyi dinleyici:
Karşılarındaki çok güvendikleri biri olmadığı müddetçe, kendileri hakkında pek konuşmazlar. Başkaları hakkında şeyler öğrenmeyi ve bilmeyi severler ve gerçekten umursarlar.

26. Narsisizme tahammülü yoktur:
Ne kadar kibar ve hoşgörülü olsa da, empatlar egoist (kendini önemseyip başkalarının duygularını veya bakış açılarını önemsemeyen) insanların etrafında olmaktan hoşlanmazlar.

27. Haftanın günlerini hissetme yeteneği:Cuma gününün verdiği hissi, çalışıyor veya çalışmıyor olsalar da alırlar. Genel (kolektif) nasıl hissediyorsa onlar da bu hissi kaparlar. Birkaç gün öncesinden, bankalar gibi yerlerin tatile gireceği zamanları hissedebilirler, onlar için dünya sanki gülümsüyor gibi gelir, sakin ve rahatlamış hissettirir. Pazar akşamları, pazartesiler ve salılar, çalışma günleri olduğu için oldukça ağır bir his verir.

28. Antikaları, yaş almış şeyleri veya ikinci el eşyaları almamayı tercih eder:
Önceden kullanılmış herhangi bir şey, önceki sahibinin enerjisini taşır. Bir empat, içinde artık enerji olmayan sıfır bir araba ve hatta ev almayı (finansal durumları müsaitse) büyük olasılıkla tercih edebilir.

29. Yemeğin enerjisini sezmek:
Birçok empat tadını sevse bile et yemekten hoşlanmaz çünkü hayvanın titreşimlerini (özellikle hayvan acı çekmişse) hisseder.

30. Soğuk, huysuz, çekingen, kopuk biri gibi görünebilir:
Bir empatın nasıl hissettiği, dünyaya gösterdikleri yüzle ilintilidir. Çalkantılı bir ruh haline yatkın olabilirler ve eğer üzerlerinde çok fazla negatif enerji varsa bu onları asosyal hatta sefil bir duruma sürükler. Empatlar mutsuz olduklarında mutlu gibi davranmaktan nefret ederler ve bu sadece onların durumunu kötüleştirir (hizmet sektöründe çalışınca, güler yüzlü olmak özellikle çok zorludur) ve bir nevi kaçacak bir delik aramalarına yol açar.

Sonuç olarak empat gerçektir ve empat insanlar aramızda normal bir şekilde yaşıyorlar. Empat ve özellikleri bir şehir efsanesi veya hayal edilemiyecek bilim kurgu masalları değil. Peki girişte özellikle kendi özgün bilgilerimi paylaşmam ve dahası empat ve empatlar hakkında bunca şeyi nasıl oluyor da bilebiliyor ve bu kadar emin ve kesin ifadelerle paylaşabiliyorum? Çünkü ben de bir empat'ım.


İlave Kaynaklar:
http://filoji.com/bu-15-durumu-siklikla-yasiyorsaniz-durudokunu-yetenegine-sahip-olabilirsiniz/
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme