16 Aralık 2017 Cumartesi

Ahal Teke Nedir? - Ahal Teke Atı Özellikleri ve Kökeni Hakkında BilgiBazılarımız Ahal Teke ismini belki de ilk defa duydu. Duyar duymaz eminim içinizde hemen bir merak oluştu ve kendi kendinize '' Ahal Teke nedir? acaba'' diye sorduğunuzu duyar gibiyim.Ahal Teke'nin bir at olduğunu öğrenenler ve bilenler ise '' bu Ahal Teke nasıl bir at, ırk özellikleri nedir, kökeni ne bileyim tarihi nereden geliyor'' gibi sorular sormuştur. İşte dillere destan ihtişamı ve güzelliği ile insanları büyüleyen Türk atı olarak bilinen Dünya'nın en güzel, en ihtişamlı, en heybetli ve en güzel atı hakkında bilinmeyen tüm bilgiler sizlerle...

Ahal Teke Nedir? 

Ahal teke, bir Türkmen atıdır. Bilim insanları ahal tekeyi, üç bin yıl önce insanlar tarafından ilk evcilleştirilmiş at türü olarak görürler. Orta Asya'da Türk halkları arasında özellikle Türkmenistan'da yaygındır. Ahal tekenin adı; Manas ve Dede Korkut gibi Türk destanlarında geçer ve Türkmenistan'ın Ahal vilayetinde yaşayan Teke Türkmenlerinden gelmektedir.

Ahal Teke Atı Nedir?

Ahal Teke atı, bir Türk atıdır. Bilimciler Ahal Teke atını, 3000 yıl evvel insanlar tarafından ilk evcilleştirilmiş olan at türü olarak görürler. Orta AsyadaTürk halkları arasında yaygındır. ÖzellikleTürkmenler Ahal Teke atına sahip çıkarlar, ve onun bir Türkmen atı olduğunu söylerler. Ahal Teke’nin adıManas ve Dede korkut gibiTürk destanlarında geçer veTürkmenistan‘ın Ahal vilayetinde yaşayan Teke kabilesinden gelmektedir.

Ahal Teke Atı Irk Özellikleri Nelerdir?

Asil ve dik bir duruşu, uzun ince bir boyunu, dik omuzları, uzun bir sırtı, uzun bacakları ve küçük sert bir kalçası vardır. Boynundaki saçları ipek gibi yumuşak ama azdır. Kulakları diğer atlarınkinden uzun ve hafif Orak şeklindedir. Çoğu Ahal Tekelerin gözlerinin etrafı siyah olduğu için gözleri badem şeklinde gibi görünür. Vücudu daima hafif metalik parlar. Kılları çok ince ve yumuşaktır. Büyüleyici asil hareketleri çok elastiktir. Hüner ve eğitim gösterilerinde diğer atların zorlandığı bazı zor hünerleri kolayca başarır. Soğukkanlı, zeki, duygusal ve bazen de inatçıdır, ama sahibine daima çok bağlıdır.

Ahal Teke Atı Kökeni ve Tarihi Nedir?

Ahal Teke atı eski Türk atının doğrudan olarak torunudur, ve böylece buz çağının sonunda var olmuş olan dört at türünden biridir. Ahal Teke daha milat dan önce bile doğu Avrupa dan Çin‘e kadar nam salmış ve kıymetli bir atıdır. Savaşlardan dolayı sayıları bir ara çok azalmış ve sonra Timurlenk (1336-1405) tarafından Arap atı kısrakları ile fazlalaştırılmışlardır.

Ahal Teke atı Avrupalı at soylarını geliştirmekte önemli bir rol oynamıştır. Beverly Turk (Türkmen ya da Arap kökenli) adlı birisi tarafından 3 ya da 4 Ahal Teke atı getirilmiş ve bunlar bugünkü çok kıymetli ve en soylu atlar olarak görülen “Saf-kan İngiliz”-atı’nın türetilmesinin temeli olmuşlardır. “Türkmen atı” adında bir Ahal Teke erkeğinden Alman-imparatorluğunda 17 damızlık at türetilmiş ve bunlarla bugünkü alman yarış atları soylandırılmışlardır.

Her at soyu için sürdürülen resmi bir soy kitabı vardır. Ahal Teke’nin soy kitabı 1917 yılında Moskova’dabaşlatılmıştır. Sovyetler Birliğinin dağılmasından beri Türkmenler gerçek Soy kitabının Türkmenistan da sürdürülmeye başlatıldığını vurgularlar, ama bunu batılı ülkeler tanımaz. Çünkü bugüne kadar sürdürülmüş bütün kitaplar hala Moskova da bulunurlar ve bu yüzden sadece bir atın atalarının isimi bu Moskova daki kitapta yazılıysa hakiki Ahal Teke olarak kabul edilir, diğerleri kabul edilmez. Oysa Ahal Teke, Türkmenlerin Türkmen-köpeği ve Türkmen halısının yanında en büyük gururları ve hatta resmi Türkmenistan armasındagösterdikleri milli hayvanlarıdır.

Türkmenlerin ve diğer Türk halklarının yetiştirdikleri Ahal Tekeler, orta Asya nın bozkırlarında hür olarakTabune denilen sürüler halinde yaşarlar. Başlarında atlı bir Çobanları vardır.

Sn. Yılmaz KARAHAN

İngiliz Atlarının Atası Türk çıktı!

Bir etkinliğe katılmak üzere Bursa’ya gelen Donna Landry, İngiltere ve zaman zaman ziyaret ettiği Türkiye’de atlarla ilgili yıllar süren birçok araştırma yaptığını söyledi. Özellikle İngiliz atlarının yapısını, nereden geldiğini, dayanıklılığını, çok tercih edilmelerindeki nedenleri görmek amacıyla çalışma yürüttüğünü ifade eden Landry, araştırmaları sırasında bazı Avrupa ülkeleri kadar Türkiye’ye de çok fazla önem verdiğini bildirdi.

Bir etkinliğe katılmak üzere Bursa’ya gelen Donna Landry, İngiltere ve zaman zaman ziyaret ettiği Türkiye’de atlarla ilgili yıllar süren birçok araştırma yaptığını söyledi. Özellikle İngiliz atlarının yapısını, nereden geldiğini, dayanıklılığını, çok tercih edilmelerindeki nedenleri görmek amacıyla çalışma yürüttüğünü ifade eden Landry, araştırmaları sırasında bazı Avrupa ülkeleri kadar Türkiye’ye de çok fazla önem verdiğini bildirdi.

İngiltere'ye İlk At 1650-1750 Yıllarında Gitmiş

Prof. Dr. Donna Landry, araştırmalarda elde ettiği sonuçlara göre İngiltere’ye ilk atın Osmanlı döneminde, 1650-1750 yıllarında gittiğini belirterek, şunları kaydetti: ”O dönemlerde İngiliz atları ya küçük boydalar ya da oldukça büyükler. Büyükler at arabalarında kullanılıyor. At arabası dışında ulaşım ve savaşta kullanılacak dayanıklı atları yok. İngiltere, Türkiye’den aldığı atları ıslah ediyor, yetiştiriyor ve bugünkü konumuna getiriyor.

Dünyanın ilgi duyduğu İngiliz atları aslında, 1650’den sonra bu topraklardan gitmiş Türk atlarıdır. Sadece İngiltere değil Avrupa’nın büyük bölümünde yaşayan atların kökeni Türk atlarına dayanıyor.” Landry, Türk atlarının çok dayanıklı oldukları için dünyada en fazla tercih edilen atların başında geldiğini ifade ederek, ”Uzun yol gidebiliyorlar. Yorulmadan, üzerindeki yükü uzun mesafeler taşıyabiliyorlar. Kökenleri, oldukça sağlam. Dünyanın birçok yerine yayılmış durumdalar” dedi.

Birbirinden Muhteşem Ahal Teke Atı Resimleri (Fotoğrafları) Sizlerle;


kaynaklar:
Türkmenistan Ahal Teke Yerliği
AAwww.onturk.org
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme