8 Aralık 2017 Cuma

Bob Marley Kimdir? Hayatı ve Siyasi Görüşü Hakkında Bilgi


Reggae Müziğin Efsane İsmi Bob Marley kimdir, hayatı vesiyasi görüşü hakkında bilgi içerikli Bob Marley'e özel hazırlanmış Bob Marle özel sayfasının detayları aşağıda...

Bob Marley Kimdir? Hayatı ve Siyasi Görüşü Hakkında Bilgi

50 yaşında bir kaptan Norval Sinclair Marley ile Jamaikalı Cedella'nın oğlu olarak dünyaya geldiDünyayı değiştirecek bir akımın öncü isimlerinden Bob Marley 6 Şubat 1945'te dünyaya geldi. Babası beyaz, annesi ise siyahiydi.Norval Marley, Cedella ve oğlundan ayrılırken bebeğin yalnızca ona ait olduğunu söyledi ve ismini 'Robert Nesta' koymasını söyledi. Robert kardeşinin ismiydi.Bob Marley, gençliğinde el falında çok iddialıydı. Öyle ki çevresindekiler, Marley'in geleceği görebildiğini düşünüyorlardı. Müziğe adım attığında fal bakmayı bırakmıştır ve fal bakmasını isteyenleri daima reddetmiştir.Babasının beyaz bir İngiliz kaptan olmasından ötürü Çevresindekiler onu 'beyaz çocuk' olarak da çağırırdı.

Bob Marley bir Rastafaryandı

Esasında Ortodoksluktan türeyen bir inanış gibi gözükse de, Rastafaryanizm oldukça farklı, kendine has bir yapıya sahiptir. Jamaikalı olmayan insanlar tarafından kavranması güç bir felsefe barındırır. Rastafaryanlar ot içer, çünkü Eski Ahit'te 'O, bitkiyi insana hizmet etsin diye yeşertti' ifadesi geçer. Bunun dışında saçlar da dreadlock olarak bırakılır, bugün Rasta modeli olarak da geçiyor. Açıklaması ise yine kutsal kitaptan, 'Düşmana korku salmak' olarak geçer.  Marley, kendini bu inanca adamış birisiydi.Reggea müziği, kültür olarak Rastafari inancına ve Jamaika'ya has özelliklere sahip bir yapıdadır.


Bob Marley, Rastafari'nin lideri haline gelmiştir ve reggae onunla birlikte tüm dünyaya yayılmıştır.İlk kaydı Judge Not'ı bir barakada kaynakçı olarak çalışırken tamamlamıştır.21 yaşında Trenchtown'da öğretmenlik yapan Rita ile evlenmiştir.Ancak Bob Marley'in farklı kadınlarla olan birlikteliklerinden birçok çocuğu vardır. 7 farklı kadından 10 çocuğa sahip olan Bob Marley'in bir de evlatlık çocuğu bulunuyor.  'Bir çocuğun bana ait olup olmadığını anlamanın yolu konuşmasına bakmaktır' demiştir.

Profesyonel müziğe 'The Wailers' ile giriyor

The Wailing Wailers olarak da bilinirler. 1963'te, Jamaika'nın başkenti Kingston'da Bob Marley, Junior Braithwaite, Beverley Kelso, Bunny Wailer, Peter Tosh, and Cherry Smith tarafından kurulmuştur. Grup üyelerinin solo çalışmalar yapmaya karar vermesi üzerine 1974'te dağılmıştır. Bu tarihten bob marley yoluna Bob Marley and The Wailers isimli grupla devam etmiştir.

Bob Marley, müziğiyle oldukça tanınmaya başlar ancak hala parası yoktur, buna şaşırır. Sonra, eski arkadaşı ve menajeri Don Taylor'ın parasını çaldığını fark eder. Don Taylor'ı ilk önce döver, ardından da kovar.Bob Marley uzun bir süre BMW marka otomobil kullanmıştır. Sebebi sorulduğunda ise, 'Bob Marley ve Wailers'ı temsil ettiğini düşündüğünü söylemiştir.

İnançlı birisi olarak et yemiyordu

Gerçek Rasta dininde Ital adı verilen inanca göre et yenmemelidir. Bob Marley de inançlı bir Rastafaryan olarak vejeteryandi. Marley'in futbol oynarken çekilmiş birçok fotoğrafı vardır. Sporla yakından ilgiliydi, futbolun yanı sıra ping-pong da oynardı.

Birleşmiş Milletler tarafından Barış Madalyası'na layık görülmüştür.1978'de, Afrikalılara yapılan yardımlara şarkıları ile destek olduğu için, Birleşmiş Milletler tarafından Barış Madalyası'na layık görülmüştür.


Marley'in ninnisi

No Woman No Cry, dünyanın birçok ülkesinde bebeklere ninni olarak söylenmektedir.

1977 yılında, futbol oynarken parmağında açılan bir yaradan ötürü melanoma kanseri olduğu ortaya çıktı. Parmağının kesilmesine izin vermedi, çünkü Rastafaryan inançlarına göre mezara tek parça girmesi gerekiyordu.

Ölmeden önce oğlu Ziggy Marley'e söylediği son sözü

'Para hayatı satın alamaz'
Bob Marley, 11 Mayıs 1981'de hayata gözlerini yummuştur.

Big up yourself and Jah bless!


Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme