5 Aralık 2017 Salı

Cilt İçin Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir? Cilt Lekeleri ve Sivilce


Elma sirkesinin pek çok faydası vardır. Özellikle cilt için elma sirkesi ne şekilde kullanılabilir? daha da detaylandıracak olursak elma sirkesinin cilt lekelerine ve ciltte oluşan gençlik sivilcelerine ne gibi faydaları vardır? gibi sorular mevcuttur.İşte size ''Cilt İçin Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir? Cilt Lekeleri ve Sivilce '' başlıklı yazımızın detayları...

Cilt İçin Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir? Cilt Lekeleri ve Sivilceye Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?


Merhaba sevgili okurlarımız.Bu yazımızda faydası kendisinden büyük olan elma sirkesinin cilt lekeleri üzerindeki etkilerini inleyeceğiz.Cilt lekelerin genel olarak güneşten gelen ışıkların zararlı etkilerinden, çevre şartlarından veya beslenmeden kaynaklı olabilir. Ama en büyük etken güneş ışınlarıdır.Çünkü ozon tabakasının delinmesi ile alfa ve beta gibi zararlı ışınları dünyamıza gelir.Bu zararlı ışınlar ise belli süre sonra ciltte lekelenmelere sebep olur.Bu yüzden ne kadar da olsa korunmaya çalışsak da bu ışınlar bazen cildimizde lekelere sebep olabilir.Bu  lekeler için kimyasal ilaç ve kremler yerine etkili ve doğal bir içecek elma sirkesinin özelliği ve faydalarından bahsedeceğiz.Öncelikle elma sirkesi hakkında kısaca bilgi verelim:Elma Sirkesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Elma sirkesi; elma suyunun sıkılması ile bakteri ve mantarlar yardımıyla bekletildikten sonra ortaya çıkan fermente bir üründür.Genellikle salatalarda kullanılan elma sirkesi günümüzde pek çok farklı sağlık alanlarında kullanılır.Çünkü elma sirkesinde ki probiyotik bakteriyel sağlık açısından ciddi önemli faydaları bulunmaktadır.Bu konuya bir başka yazımızda uzun uzun değineceğiz.Şimdi elma sirkesinin sivilceler üzerindeki faydalı etkileri göz atalım:

Elma Sirkesinin Cilt Lekeleri Üzerinde Etkileri Nelerdir?

1: Cilt Derisini Tazeler

Elma suyunun en etkili özelliklerinden biri olarak gösterilebilir.Cilt lekesinin maruz kaldığı derinin yenilenmesi ve onarılması için elma sirkesi en faydalı tonik olarak kullanılabilir.Çünkü elma sirkesinin anti mikrobiyal ve anti septik etkisi vardır.Bu sayede cildi özellikle ölü hücrelere karşı temizlenmesine yardımcı olur.Aynı zamanda sivilceden dolayı da oluşan deri üzerindeki lekelerinde yok olmasına yardımcı olur.Bu etkileriyle birlikte asidik yapısı sayesinde cilt üzerinde oluşan sivilce lekelerini uzaklaştırır

2: Sivilce Oluşumunu Engeller
Asidik yapısı sayesinde cilt üzerinde ve cilt tabakasının altında biriken mikroorganizmaların uzaklaşmasına yardımcı olarak sivilcelerin oluşumunu kökten engelleyebilirsiniz.Özellikle bakterilerin yüz derisinin içinde çoğalmasını engeller.Bu sayede sivilceler meydana gelmeden çoğalmasının önüne geçmiş olursunuz.Çünkü sivilcelerin oluşması belli süre sonra cilt lekelerine sebep olur.Aynı zamanda ilerleyen zamanlarda ciltte fiziksel olarak çöküntüye benzeyen kötü bir görüntüye sebep olur.Bu yüzden hem cildinizin güzel gözükmesi hem de cilt lekelerinden kurtulmak için sivilcelerden korunmalısınız. Bunun için de en etkili ve doğal tarif elma sirkesini tavsiye ediyoruz.

3: Siyah Nokta ve Yağ Birikimini Engeller

Elma sirkesinde bulunan değerli, besin maddeleri ve probiyotik bakteriler sayesinde cilt ve yüz üzerinde yağ birikimini önleyen etkiye sahiptir.Bu asit yağları parçalar ve cilt üzerine çıkmasını kolaylaştırır.Sonrasında ise tekrar yüzde yağ birikmesine engel olur.Bu sayede hem yağ birikimini engelleyecek hem de siyah noktaların meydana gelmesini engeleyebilirsiniz.Bu yağ maddeleri ve siyah noktalar ilerleyen zamanlarda cilt lekelerine sebebiyet verir.Bu yüzden yağlı ciltten uzak durmak için elma sirkesini öneriyoruz.

4: Aknelerin Meydana Gelmesini Önler

Cilt üzerinde ölü derilerin birikmesi, yabancı ve zararlı maddelerin birikmesi ilerleyen sürelerde akne oluşumuna sebep olmaktadır.Sivilceler gibi akneler de cilt üzerinde kötü görünüme sebep olur ve bir süre sonra cilt lekelerine sebep olur.Diğer maddelere nazaran aknelerin yok edilmesi biraz daha zordur.Çünkü deri içinde daha kalıntı yapar.Uzaklaştırılması daha zordur.Bu yüzden aknelerin oluşmadan önce önlem almalısınız.Henüz tam olarak meydandan değilken doğal elma sirkesini kullanarak akneleri engelleyecek ve cilt lekelerinin oluşumunu engelleyeceksiniz.

Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesini Nasıl Kullanırız?

1: Elma Sirkesi ve Su

Öncelikle dikkat edilmesi gereken elma sirkesinin seyrekleştirilmesidir.Asidik özelliğinin belli oranda azaltmak için 1 fincan elma sirkesi ve 1 fincan suyun aynı oranda karıştırıp cilt üzerinde bir pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz.

Bu tarifle birlikte su yerine maden suyunu da kullanabilirsiniz.Çünkü maden suyu da cilt üzerinde olumlu etkileri vardır.Hem elma sirkesi hem de maden suyu sayesinde sivilceler için etkili bir tedavi göreceksiniz.

2: Elma Sirkesi ve Bal

Bu 2 etkili gıda ile cilt lekelerinin kolayca önleyeceksiniz.Çünkü elma sirkesinin asidik yapısı ve etkisi ile balın anti mikrobiyal etkisi birleşerek etkili bir kür haline gelir ve cildinizdeki lekeleri yok etmek ve ölü deriden temizlemek için etkili bir kür haline gelir.

Yarım kaşık elma sirkesini 1 kaşık bal ile karıştırın ve temiz cildinize uygulayın.Ortalama10 dakika bekledikten sonra ılık su ile temizce yıkayın.Asidik yapıda olduğu için hassas ciltlerde kızarıklığı sebep olabilir.Bu yüzden dikkatli kullanmanızı veya elma sirkesi miktarını azaltmanızı öneriyoruz.

3: Elma Sirkesi ve Aloe Vera

Aktardan kolayca bulacağınız aloe vera ile elma sirkesini karıştırarak özellikle hassas ciltler için etkili bir karışım olacaktır.Elma sirkesinin anti mikrobiyal temizleyici etkisi ve aloe veranın temizleyici ve nemlendirici etkisi birleşince etkili bir karışım halini alacaktır.Yarım kaşık elma sirkesi ile 1 kaşık aloe verayı karıştırıp homejen hale getirin ve cildinizi nazikçe sürün.15 dakika bekledikten sonra ılık su ile iyice yıkayın.

Bu kürleri özellikle gece vakitlerinde yapmak daha etkili hale gelmesini sağlar ve temizlenen hassas cildin güneşten zarar görmesini engelleyebilirsiniz.Olası kızarıklık veya alerji durumunda doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.Mutlu ve sağlıklı günlere...

kaynak: 
https://gidabilinci.blogspot.com.tr/2017/10/cilt-lekeleri-ve-sivilce-icin-elma.html
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme