30 Aralık 2017 Cumartesi

Dokunmatik Cep Telefonlarının En Önemli Arızaları Nedir? ve Nasıl Düzeltilir?Çağımızın gerçeği gelişmiş teknoloji ve teknolojik ilerlemeler  her alanda ve her an hayatımıza yeni teknolojilerle girmekte. İşte gelişen teknolojinin ileri seviyede gelişmiş araçlarından olan dokunmatik  cep telefonları her geçen gün dahada gelişmekte ve bir o kadar da bozulmalara, arılara daha yatkın hale gelmektedir.

Dokunmatik telefonları kullanım açısından bizlere oldukça kolaylık sağlamasının yanında çıkardığı zorluklar da olmaktadır. Bu zorluklar genellikle maddi açıdan bizlere büyük masraflar çıkarmaktadır. Dokunmatik cep telefonlarında bir çok arıza olmaktadır ama bu arızaların içinde bizler için en önemlisi genellikle üç tanesidir. Bu arızalar şunlardır.

1-Cep Telefonunun Suya Düşürülmesi Durumu;

Cep telefonu suya düştüğü zaman hemen telefonu sudan çıkartarak kapatın, bataryasını gövdeden ayırın ve kağıt havlu ile kurutun. Kesinlikle saç kurutma makinası gibi aletler ile kurutmayı denemeyin. Çünki bu aletler mekanik parçalara zarar verir. Telefonun dış yüzeyini kuruladıktan sonra ayrılabilen parçaları ayırın ve kulak pamuğu ile dikkatli şekilde temizleyin. Temizledikten sonra telefonumuzu ufak bir poşete koyarak pirinç ile dolu bir kabın içine hava almayacak şekilde koyun. 24-48 saat sonra telefonu çıkartarak şarja koyun. Bu adımları uygularsanız büyük ihtimalle telefonunuz artık çalışacaktır.

2-Cep Telefonunuzun Batarya Arızası Durumu;

Dokunmatik cep telefonu bataryalarının ömrü şarj edilme şekline bağlı olarak yaklaşık 1 yıldır. Telefonunuzun bataryası şişmiş ise veya içinden bir sıvı akmış ise çok tehlikeli bir durumdur. Bunlar genellikle yan sanayi pillerde olur. Bu durumlarda yapmanı gereken tek şey o pilin değişmesidir. Cep telefonu bataryası 1-2 günün altın düşmüş ise değiştirilmesi gerekir.


3-Cep Telefonunuzun Dokunmatiğinin Bozulması Durumu; 

Telefonunuzun dokunmatiği bozulduysa ilk tercih olarak telefonunuz garanti kapsamından çıkmadıysa telefonunuzu yetkili servise götürün. İkinci tercih olarak dokunmatiği bozulan telefonunuza şu yöntemi uygulayabilirsiniz. Telefonunuzun tam orta kısmına, iki kenara bakın. Sağ kenar, ya da sol kenarın ekranın çerçevesi ile birleştiği noktaya bir iğneyi yerleştirip, hafifçe hareket ettirin. İğnenin dokunmatik ekranı kullanmanızı olanaklı hale getiren camın altına girmesi gerekmektedir. Bir kaç saniye sonra iğneyi bulunduğu yerden çıkartabilirsiniz. Telefonun dokunmatiği bozuldu, ya da telefonun dokunmatiği çalışmıyor diyenler; veya dokunmatik ekran çalışmıyor diyen kişiler, eğer dokunmatik ekran haricindeki fiziksel tuşlar çalışıyorsa bu uygulamayı gerçekleştirmelidirler. Ve uygulamanın, ilk olarak sağ tarafa, sonucun olumsuz olması durumunda ise sol tarafa uygulanması gerekmektedir.

kaynak:
http://www.bilgiustam.com/dokunmatik-cep-telefonlarinin-3-onemli-arizasi-nedir-ve-nasil-giderilir
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme