13 Aralık 2017 Çarşamba

Dünyanın Yedi (7) Harikası Nedir? Yeni Son Hali


Ne meşhurdur dünyanın yedi (7) harikası listesi, tabi belli aralıklarla yenilenen yedi harika listesi yine yenilendi ve son haline kavuştu.En son dünyanın 7 harikası listesi yani pek çoğumuzun bildiği hatta ezberlediği dünyanın yedi harikası değişti. Şimdi bu sayfamızda sizlere en son hazırlanan yeni listeye göre Dünyanın Yeni Yedi (7) Harikası nelermiş sizinle paylaşıyoruz...


Dünyanın yeni ve son yedi (7) harikası belirlendi. Babil'in Asma Bahçeleri, Rodos Anıtı, İskenderiye Feneri, Halikarnas Mozelesi, Efes Artemis Tapınağı, Zeus Tapınağı ve Gize Piramidi, yıllarda dünyanın yedi harikası olarak biliniyordu. İnternet ortamında yapılan oylama sonucu Dünyanın Yeni 7 Harikası belirlendi. Ancak açıklanan liste pek çok otorite tarafından eleştirildi.

İşte Dünyanın Yeni Yedi Harikası Listesi


  • Çin Seddi

21.196 kilometrelik uzunluğuyla insan yapımı en devasa yapılardan biri olan Çin Seddi, millattan önce 7. yüzyılda inşa edilmişti. Uzaydan da görülebilen Çin Seddi, milattan önce 7. yüzyılda Türk boylarından olan Hun akınlarına karşı koymak için Çin sınırı boyunca binlerce insan çalıştırılarak inşa edilmişti. Çin Seddi bugün için bile mimari açıdan etkileyici bir yapı olma özelliğini korumaktadır. Çin Seddi zaman içinde hasar gördükçe tadilata uğradı. Pek çok bölümü zaman içinde yok oldu. Çin Seddi'nin bugüne kalan kısmı Çin'in ilk imparatoru Qin Shi Huang tarafından milattan önce 3. yüzyılda inşa edilmişti.


  • Petra, Ürdün

Ürdün'de Nebatiler döneminden kalma antik bir kent olan Petra, olağanüstü bir güzelliğe sahip. İnsanlığın tarih boyunca inşa ettiği en özel yapılardan biri olan Petra, kayalıklar oyularak bugünkü haline getirilmiştir. Arapçada Al Batra olarak anılan Petra, milattan önce 5. yüzılda inşa edilmeye başlandı.  Roma İmparotorluğu bölgede hakim olmaya başladığı zaman da önemini koruyan Petra, aynı zamanda içinde bulunduğu tüm bölgeyle birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almakta.


  • Kurtarıcı İsa Heykeli

Brezilya Listedeki en yeni yapı Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde bulunan Kurtarıcı İsa heykelidir. Fransız mimar Paul Landowski tarafından tasarlanan heykel Rio de Janeiro'nun deve hörgücünü andıran tepelerinden birine inşa edilmiştir. Şehre hakim noktalardan biri olan tepede 1931 yılında inşa edilen Kurtarıcı İsa heykeli, sadece Rio de Janeiro'nun değil tüm Brezilya'nın simgesi konumundadır. 12 Ekim 1931 yılında açılan heykel, Brezilya tarafından da ulusal değer olarak koruma altına alınmış durumdadır.


  • Machu Picchu

Peru Machu Picchu, kuşkusuz listedeki en dikkat çekici yerleşimdir. 20. yüzyılın başına kadar varlığı bilinmeyen ve bir çoban tarafından tesadüfen bulunduğunda içindekilerin izole bir hayat sürdüğü Machu Picchu And Dağları eteklerinde yer alıyor. 1911 yılında varlığından haberdar olunan Machu Picchu'nun tarihi hakkındaki bilgiler malesef kısıtlı. UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde yer alan bu İnka kenti tam olarak ne zaman inşa edilmeye başlandı, yüzyıllar boyunca neden başka kültürlerle ilişki kurmaktan kaçındı soruları hala net cevap bulamayan sorulardır. Arkeologların yaptığı araştırmalar Machu Picchu'daki yapıların 15. yüzyılda inşa edildiğini ortaya koyuyor. Ancak And Dağları eteklerine ev inşasında kullanılan taşların nasıl çıkartıldığı gizemini korumakta.


  • Chichen Itza


Meksika Dünyanın Yeni 7 Harikası listesine Kuzey Amerika kıtasından giren tek yer Chichen Itza oldu. Amerika'yı bir bütün olarak sayarsak da kıtadaki üçüncü yer konumunda Chichen Itza. Yucatan yarımadasında bulunan Chichen Itza, Kuzey Mayalar tarafından inşa edilmiş bir kent.  Mısır'dakine benzer piramit yapıların dikkat çektiği Chichen Itza hakkında kafalara en çok takılan soru birbirinden haber alma ihtimali olmayan iki medeniyetin bu denli benzer yapıları nasıl inşa ettiğidir. Kimi komplo teoriler bunu dünya dışı canlılara bağlamakta. 


UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Chichen Itza, milattan sonra 7. yüzyılda inşa edilmiş bir yer. Tüyler ürpertern insan kurban etme ayinleri Chichen Itza'daki bu piramitlerde gerçekleştiriliyordu. Özellikle esirler veya yabancılar için uygulanan bu kurban etme ayininin amacı Tanrıları memnun etmekti.

  • Kolezyum, İtalya

İtalya'nın başkenti Roma'dan bulunan Kolezyum, Dünyanın Yeni 7 Harikası listesine Avrupa kıtasından giren tek yer oldu. Romalılar döneminde gladyatörlerin çetin dövüşler yaptığı yer olarak bilinen Kolezyum, milattan sonra 1. yüzyılda inşa edilmişti.  En büyük amfi tiyatro olma özelliği taşıyan Kolezyum, Roma İmparatoru Vespian tarafından inşa ettirilmişti. Günümüzde Roma şehrinin en önemli turistik mekanlarından biri olan Kolezyum, tartışmalı bir restorasyon sürecinde.


  • Tac Mahal, Hindistan 

Agra kentinde bulunan Tac Mahal, kuşkusuz dünyanın aşka adanmış en önemli yapılarından biri. Her yıl milyonlarca çift, ölümsüz bir aşkın simgesi olan Tac Mahal'i görmek için Hindistan'a akın etmekte. Babür Şahı Cihan'ın hayatını kaybeden eşi Mümtaz Mahal için 1653 yılında inşa ettirdiği yapı UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almakta.  Şah Cihan da vasiyeti doğrultusunda hayatını kaybettikten sonra bu yapı içinde Mümtaz Mahal'ın yanına defnedilmişti.


Paylaş:

1 yorum: