13 Aralık 2017 Çarşamba

Fezleke Nedir? Kim Hazırlar, Nasıl Hazırlanır? Sonuçları Nedir?


Siyasetin gündemine zaman zaman gelen fezleke nedir sorusunu sizler için araştırdık. Fezleke Nedir? Kim Hazırlar, Nasıl Hazırlanır? Sonuçları Nedir?  İşte fezleke hakkında detaylı bilgiler...

Peki Fezleke nedir? Fezleke süreci nasıl işler, Fezlekeyi kimler hazırlar? Dokunulmazlık nasıl kaldırılır? Milletvekilliği nasıl düşer? İşte bu soruların cevabı...Fezleke, aslında birçoğumuzun bildiği bir kavramdır. Çoğunlukla günlük hayatta karşılaşabileceğimiz, gündelik yaşantımız içinde toplumla iletişimde karşımıza çıkabilecek bir kavramdır.

Fezleke kelimesinin sözlükteki anlamı nedir?
1- Özet, hülasa.
2- Bir kararın kısaca yazılması.
3- hukuk tahkikat evrakı.
Fezleke ne demek? (Ekonomi)
(Investigation record) Sözlük anlamı, sonuç, özet demektir. Hukuk’ta kullanılan bir kavramdır. Yapılan bir hukuki soruşturmada, tarafların ifadelerini, olayla ilgili kanıtları, tanık beyanlarını kısaca özetleyen, soruşturmacının görüşünü ve vardığı sonucu ortaya koyan rapor için kullanılır.

Fezleke Nedir? 

Fezleke, herhangi bir kararın ya da sorunun kısa ve öz olarak anlatılmasıdır. Herhangi bir sorun hakkında kısaca bilgi verilmeye çalışılmasıdır. İdari soruşturma açılan kişi ya da kurumlar hakkında, müfettişlerce ya da soruşturma kurullarınca düzenlenen raporlara da fezleke denir. Fezleke daha çok hukukçuların, hakimlerin ve müfettişlerin bilgi sahibi olduğu bir kavramdır.

Fezleke daha çok hukuk dilinde kullanılan bir kavramdır. Fezlekede önemli olan, kısa ve öz bir şekilde istenilenin en ayrıntılı biçimde anlatılmasıdır. Olay, konu, sorun özü değiştirilmeden, en yalın haliyle ve en kapsamlı biçimde anlatılmaya çalışılmaktadır. Fezleke daha çok bir hukuki olayın sonucunu değil, hukuki olayın başlangıcını tayin eder. Çünkü fezleke olayın başında hazırlanır. Kanıtlar toplandıktan, ifadeler alındıktan sonra fezleke hazırlanmaya başlanır.

Hukuk Alanında Fezleke

Hukuk alanında çok kullanılan Fezleke; Sürdürülen bir hukuki soruşturmada taraflara ait bilgileri, tarafların ifadelerinin, tüm kanıtları, varsa şahitlerin ifadelerini ve aynı zamanda soruşturmayı yapan kişinin görüşlerini ve olayla ilgili sonuçları içeren özet rapor şeklindedir.

Siyasi Anlamda Fezleke

Fezleke, Siyasi anlamda genelde bir siyasetçinin başka bir siyasetçi hakkında, o kişinin dokunulmazlığının kaldırılması ile ilgili Meclis başkanlığına bildirdiği rapor olarak karşımıza çıkıyor.
Fezleke hazırlanmışsa Meclis Başkanlığına iletilir. Meclise geldikten sonra sunulan Fezleke’den dolayı milletvekilinin durumu ile ilgili bir ceza verilmesi gerekiyorsa ilk olarak milletvekilinin dokunulmazlığı kalkması gerekir. Dokunulmazlığı kalktıktan sonra şahıs yargı önüne çıkartılır. Sonucu mahkeme verir.

Fezlekeyi Kim veya Kimler Hazırlar?
Fezleke yazılırken ortada bir suç varsa, mutlaka suç unsuru, suçun yeri, tarih ve saati ve suçun delili eksiksiz bir şekilde en yalın şekilde kafalarda soru işareti bırakmayacak şekilde kapsamlı bir şekilde anlatılır. Şüphelinin kişisel bilgileri, aile bilgileri, ikamet adresi eksiksiz bir biçimde doldurulur. Olay özet bir şekilde, karşı tarafın aklında canlanacak şekilde anlatılır.Hukukta kullanılan bir kavramdır. Yapılan bir hukuki soruşturmada, tarafları, taraflara ait kişisel ve aile bilgilerini, tarafların ifadelerini, olayla ilgili kanıtları, tanık beyanlarını kısaca özetleyen, soruşturmacının görüşünü ve vardığı sonucu ortaya koyan rapor için kullanılır.Hakkında fezleke düzenlenen bir kişi için soruşturulması gereken ve cezalandırılması gereken bir durum oluşuyorsa söz konusu kişi veya kişiler yargı önüne çıkarılarak cezalandırılır.

Milletvekili Dokunulmazlığı Nasıldır?

Milletvekilerine ait dokunulmazlık anayasanın 83. Maddesiyle düzenleniyor. Bu maddeye göre milletvekilleri TBMM’deki sözlerinden, ileri sürdükleri düşüncelerinden Meclis tarafından farklı bir karar alınmadıkça sorumlu tutulamazlar. Bu konuyla ilgili sorguya çekilemez, tutuklanamaz, yargılanamazlar.

Anayasa'nın 14. Maddesi
Ancak burada anayasanın 14. Maddesi devreye giriyor ve Bu maddede “14. Madde içine giren durumlar bu hükmün dışındadır” ibaresi yer alıyor. Ancak 14. Maddenin içine girem durumlarda Meclis işlemlere başlayabilir. Dokunulmazlık Nasıl Kaldırılır? Fezleke hazırlandıktan sonra Başbakanlığa gönderiliyor. Başbakanlık ve Adalet bakanlığındaki teknik değerlendirmeden sonra gereği için TBMM’ne gönderiliyor. Ardından TBMM fezlekeyi Meclis anayasa Adalet karma komisyonuna sevkediyor.
Komisyon, dokunulmazlığın kaldırılmasına hükmederse fezleke TBMM Genel Kuruluna sevkediliyor. 10 gün içinde kurul raporu okuyor. Bu süre içerisinde itiraz edilmezse ya da itiraz reddedilirse fezleke kesinleşiyor.
Bu aşamadan sonra Genel Kurulda bir oylama yapılıor ve oylamada çoğunluk dokunulmazlığın kaldırılmasını isterse milletvekilinin dokunulmazlığı kalkıyor.
Dokunulmazlığı kaldırılan milletvekili, sadece dokunulmazlığı kaldırıldığı konuda yargılanabiliyor. Aynı zamanda milletvekilliği devam ediyor. Eğer seçimler yenilenir ve yeniden seçilirse dokunulmazlığının bir kez daha kaldırılması gerekiyor.


Milletvekilliğinin Düşmesi


Dokunulmazlığı kaldırılan ve yargılanması sonucunda suçlu bulunmuşsa, Anayasa mahkemesi de itirazı reddetmişse kesinleşen yargı kararının Türkiye Büyük Millet Meclisine bildirilmesiyle Milletvekilli düşüyor.

Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme