12 Aralık 2017 Salı

Heredot Dilin Kökeni Deneyi Nedir? - Çocuğun İlk Söylediği Kelime Nedir?


Mısır Firavunu'nun yaptırdığı rivayet edilen ve Heredot tarafından yazılan meşhur bir o kadar acımasız olan dilin kökeni deneyi ile ilgili sorular sınavlarda sıkça çıkmaktadır. Mesela karşınıza ''Heredot'un yazdığı Mısır Firavunu'nun dilin kökeni deneyinde, doğunca çobana verilerek kapatılan o dahil kimseyle konuşturulamayan o çocuğun söylediği ilk kelime nedir?'' gibi soru çıkabilir veyahut çıkmış da olabilir.

Dilin kökeni deneyi, antik Mısır'da yapılmış ve Herodot' un eserlerinden günümüze ulaşmıştır. Amacı insanlık tarihindeki eski dilin hangisi olduğunu ortaya koymak olan, Mısır firavunu birinci 1. Psamtik tarafından yaptırıldığı söylenen deneydir.
Bu deney, özellikle son yıllarda ilgiyle izlenen, Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında, Son soru olarak sorulmuş (2013 yılında) katılan yarışmacı cevabı bilemeyerek büyük ödülü kaybetmiştir.
Deneye geçersek Herodot' un Tarihler isimli eserinin ikinci cildinde, dönemin firavunu 1. Psamtik' ten söz eder.
Heredot, eserinde anlattığı kadarıyla, Mısır'da bulunduğu süre içerisinde, Firavun'un dilin kökeni isimli deney yaptırdığını, bu deneye göre firavunun, 2 tane yeni doğmuş bebeğin, bir çobana teslim edildiğini ve çobana çocukları beslemesini, ancak onlarla hiçbir şekilde konuşmamasını tembihlediğinden bahseder.
Firavun'un düşüncesine göre, kimseyle konuşmayan çocukların ilk söyleyeceği kelimelerin, insanlığın ortak dilini ortaya çıkaracaktır. Zamanla çocuklar büyür. Çoban bir gün çocukların, Bekos diye bağırdığını Duyar. Bekos, Frig dilinde ekmek anlamına gelmektedir. Yani hiç bir sözcük duymayan bu çocuklar ilk kez ekmek demiştir. Bu da insanlığın temel öncesinin karnının doyması ve bilinçaltında doymak olduğu şeklinde bir sonuç çıkarılabilir.Ancak firavun, bu yönden konunun üzerinden gitmemiş Frig dilinin İnsanlığın en eski dili olduğu kanısına varmıştır. Bu deneyin sonucundan, Friglilerin Mısırlılardan ve diğer kavimlerden daha eski bir medeniyet olduğunu, Frig dilinin, dilin kökeni olduğu şeklinde bir çıkarımda bulunmuşlardır.

Deneyi korkunç yapan ise çocukların doğduğu andan itibaren annelerinden koparılıp, bir hayvan gibi hiçbir şekilde konuşulmadan sadece beslenmesi olmuştur. Yani firavunun İlginç ve acımasız deneyi yüzünden iki çocuğun hayatlarının karartılması, tabi ailelerinin durumunu hiç düşünemiyorum bile... Bu deneyi Herodot' tan başka yazan çizen veya doğrulayan herhangi bir başka kaynak olmadığı düşünülmektedir.En azından bu güne kadar ortaya çıkmış böyle bir kaynak yoktur. Onun eserlerinden günümüze taşımıştır ve Heredot dilin kökeni deneyi' nin doğruluğu muallak diyebiliriz. 


Paylaş:

2 yorum:

 1. Heredot ile ilgili yazınızı beğendim ve kaynak göstererek kitabıma alıntıladım.
  Bilginizi ve izninizi rica ederim.
  Dr. Nusret Alperen
  nusretalperen1944@gmail.com

  YanıtlayınSil
 2. Nusret bey yazı özgün değildir.Alıntıdır, o yüzden kaynak göstermemeniz veya doğru kaynağı bulmanız doğrusu olacaktır.Teşekkürler...

  YanıtlayınSil