5 Aralık 2017 Salı

Işıktan Daha Hızlı Olan Şey Nedir? Işık Hızından Daha Hızlı Bir Şey Var Mıdır?


Işıktan Daha Hızlı Olan Şey Nedir? Işık Hızından Daha Hızlı Bir Şey Var Mıdır? 

Işık bilineceği gibi dünya üzerinde tanımlanan en hızlı etmendir. Işık saniyede yaklaşık olarak 300.000 km hızla hareket edebilmektedir. Dünyamızın içerisinde bu durumu düşününce bu hıza ulaşmanın imkansız olabileceğini öngörebilmekteyiz. Yine dünyamızda bu hıza yani bu muazzam hıza ulaşabileceğimiz bir teknoloji oldukça heyecan vericidir. Öyle ki ışık, bir saniye içinde üzerinde yaşadığımız dünyanın çevresini 7 defa gezebilmektedir.
Dünya’dan Ay’a ulaşım mesafesi ise yine 1 saniye gibi bir süreden azdır. Buna bağlı olarak bizler de ışık hızında olabilseydik Dünyanın en uzak bölgelerine saniyeler içerisinde giderek zamanda yolculuk edebilmiş olurduk. Lakin evren büyüklüğü ve sonsuzluğu göz önüne alındığında sanırım ışık hızı da insanlara yetersiz gelecektir.

Eğer ışık hızında yaşıyor olsaydık ve ışık hızında gidebiliyor olsaydık güneşimize sekiz dakikada ulaşabilirdik. Yine evrenin muazzam büyüklüğü sayesinde bizlere en yakın galaksi olan Andromeda galaksisine ise 2 milyon yılda ulaşabilirdik. Albert Einsthein görelilik kuramına baktığımızda ışık hızından daha yüksek bir hızın olmadığını görebiliriz. Yani ışık hızı limit noktası olarak kabul edilir.

Evrende yolculuk uzun sürelerden beridir insanoğlunun kafasında yer almakta ve en büyük hayallerden biri olmuştur. Televizyon veya internetten izleyebileceğiniz birçok bilim kurgu filminde ve belgesellerde de ışık hızı ötesi konuları görebilmekteyiz. Günümüzdeki bilim adamları yaptıkları deneyler sonucunda böyle bir şeyin mümkün olabileceğine kanaat getirdi. Bilim adamlarınca yapılmış olan ve halen bile devam eden bu proje İsviçre CERN deneyinde, atomik boyutlarda olan parçacıklar çarpıştırıldı.

Yani bunu “jet gibi geçti” ifadesinin yanına bile getiremeyiz. Bu şekilde gerek evrenin oluşumu gerek ise ışık hızı hakkında farklı ve oldukça önemli birçok bilgi elde edinildi. Kimi parçacıkların az bile olsa ışık hızını geçtikleri kayıt edildi. Bu konuda yanlışlık olabileceğini düşündükleri için bu tekrarı tamı tamına 15 bin defa tekrarladır ancak yine sonuç aynı çıktı. Işık hızından daha hızlıydı.

Takyonlar


Işık hızından yüksek hızların mümkün olduğunu söyleyen teorilerden biri Takyon’lardır. Teorinin özünde sanal sayılar vardır. İzafiyet teorisine göre E = m.c²’’dir. Burada E: enerji, M: kütle, c: ışık hızıdır. Yani enerji ve kütle,hıza bağlı olarak değişir.

Işıktan Daha Hızlı Olan Şey Nedir?


Kaynakça:
http://www.sabah.com.tr/Dunya/2011/09/24/isik-hizi-gecildi
http://tr.wikipedia.org/wiki/Takyon
http://tr.wikipedia.org/wiki/I%C5%9F%C4%B1k_h%C4%B1z%C4%B1
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme