15 Aralık 2017 Cuma

Kodlama Nedir? - Nasıl Yapılır? - Yararları Nelerdir? (Programlama Bilişim Dersi)

Kodlama gerçekten ne kadar önemli bir konu, faydaları neler, gerçekten kodlama nedir, nasıl yapılır, yararları nelerdir, bilişim dersinin çocuklar için ne gibi fırsatları var, çocuklar için kodlama öğrenme yaşı kaç olmalı gibi pek çok soruyu içinde barındırıyor kodlama... Kodlama ya da programlama temel olarak bir bilgisayara, bir uygulamaya, bir telefona ya da bir web sitesine ne yapmasını istediğini söylemek olarak tanımlanabilir. Hatta bazı eğitimciler kodlamanın okuma-yazma kadar önemli olduğunu ve kodlamanın en azından temellerinin herkes tarafından öğrenilmesi gerektiğini düşünüyorlar.

Kodlama eğitimi neden ve ne zaman başlamalı soruları kafaları kurcalıyor.Tüm dünya genelinde, özellikle de gelişmiş olarak nitelendirilen ülkelerde kodlama eğitimi son zamanlarda eğitim alanında üzerinde en çok konuşulan konular arasında. Sadece hükümetler değil, Microsoft gibi dev yazılım şirketleri de kodlama eğitimine yönelik çalışmalar yürütüyorlar. Kodlama eğitimi hakkında bu derece önemli çalışmalar yürütülürken hem bazı eğitimcilerin, hem de ebeveynlerin akıllarında bazı sorular da oluşmuyor değil. Kodlama eğitimi ne zaman başlamalı? Ne şekilde başlamalı? Herkes kodlama öğrenmeli mi? Bu ve bunun gibi sorular insanların kafasını oldukça meşgul ediyor.

İşte teknoloji çağının meşhur kelimesi kodlamayla ilgili merak edilen pek çok soru ve yanıtları:

Kodlama (Programlama) nedir?

Bilgisayar yazılım programının ilk adımı olan kodlama; bilgisayarda yazılım, uygulama ve web sitesi oluşturmayı mümkün kılan bir dilde elektronik olarak yazmak anlamına geliyor. Yüzlerce kodlama dili var. Bu temel bilgi öğrenildiğinde, bilgisayarda kendi yazılım, uygulama ve web sitenizi yapmanız mümkün olabiliyor.Bir metnin önceden belirlenmiş simgeler dizisine göre işaretlenmesidir. Bilgisayarlarda da çeşitli bilgilerin depolanması ya da matematiksel işlemler için özel kodlamalar yapılır.

Kodlama diğer adıyla programlama kelime anlamıyla belirli şartlara ve düzene göre yapılması öngörülen işlemlerin bütünü anlamına gelir. Programlama bilgisayara ya da elektronik devre ve mekanik sistemlerden oluşan düzeneklere bir işlemi yaptırmak için yazılan komutlar dizisinin bütünü veya bir kısmı olarak tanımlanır.

Programlama, bir programlama dilinde yapılır. Bu programlama dili Java ve C# gibi yüksek seviyede bir dil olabileceği gibi C, assembly ve bazı durumlarda makine dili de olabilir.Yazılan kaynak kodu genellikle bir derleyici ve bağlayıcı yardımıyla belirli bir sistemde çalıştırılabilir hale getirilir.Ayrıca kaynak kodu, bir yorumlayıcı yardımıyla derlemeye gerek duyulmadan satır satır çalıştırılabilir. Derleyici, yazılan programları okuyup içerisinde mantıksal veya yazınsal hatalar olup olmadığını bulan, bulduğu hataları kullanıcıya göstererek programın düzeltilmesine yardım eden, hata yoksa programı çalıştırıp sonucunu gösteren, ayrıca çeşidine göre pek çok başka özelliği barındırabilen (bir değişkenin üzerine mouse ile gelindiğinde değişkenin özelliklerini gösterme, fonksiyonun üzerine gelindiğinde kod içerisinde fonksiyonu bulup yazıldığı satıra gidebilme, kodların daha kolay okunabilmesi için etiketler yardımıyla kodları toparlayacak bölgeler oluşturabilme…) birer platformdur. Programcılar genelde programlamayı gerçek hayata benzetirler. Bir program yazmak veya bir problemi çözmek için öncelikle komutları unutmak ve çözümü gerçek hayatta yapıyormuş gibi düşünmek gerekir onlara göre. Komutlar sadece araçtır.

Kodlama Eğitiminin Yararları neler?

Uzmanlara göre, küçük yaşta kodlama eğitimi almak çocuğun bilişimsel ve algoritmik düşünme becerilerini geliştiriyor. Kodlama bilen bir kişi bilgisayarları, bilgisayarlı makineleri programlayarak onlara istediği işleri yaptırabilir, bu cihazlara yeni özellikler, görevler ekleyebilir. Kodlama eğitimi neden ve ne zaman başlamalı sorusunun neden kısmına gelirsek. Kodlama eğitimi sunduğu temel faydaların yanı sıra çocukların yeteneklerini de geliştirme özelliğine sahip. Uzmanlar bilgisayar programlamanın temellerinin öğretilmesi sayesinde çocukların program çözme yeteneklerinin önemli ölçüde artabileceğini söylüyor.Elbette kodlama eğitiminin çocukların gelecek kariyerleri için de büyük bir önemi var. Günümüzde en çok rağbet gören ve iyi ücretler verilen işlerin arasında yazılım geliştiriciliği yer alıyor. Dünyanın en büyük şirketlerinin arasında yazılım şirketlerinin yer alması bir tesadüf değil. Microsoft, Facebook, Google ve benzerlerinin hepsi temelde yazılım şirketleri. Sadece bunlar değil teknolojinin her alanında kodlama büyük önem taşıyor. Tabii ki herkes programcı, yazılım geliştirici olmak zorunda değil. Ancak daha önce de dediğimiz gibi, uzmanlar içinde yaşadığımız dünyayı nasıl işlediğini öğrenmemiz için kodlama eğitiminin çok önemli olduğu konusunda hemfikirler.

Dünyada nasıl uygulanıyor?

İngiltere Eylül 2013’te yaptığı değişiklikle ‘kodlama’yı müfredata ekledi. İngiltere Eğitim Bakanlığı, bilgi ve iletişim teknolojileri dersinin müfredatını 5-6, 7-11 ve 11-14 yaş grubu için üç ayrı basamakta düzenledi. ABD’de de kodlama eğitimi ilk, orta ve liselerde veriliyor. Birçok ülke, çocuklara kodlama ve algoritmik düşünme becerisini kazanabilmeleri için ünlü simaların katıldığı ulusal kodlama şenlikleri, robot tasarım/ kodlama yarışmaları gibi çeşitli yöntemler geliştiriyor.

Kodlama eğitimi ne zaman başlamalı?

İşin çocuk tarafını da unutmamak gerek. Eğitim, öğretim, okul denildiğinde çoğu çocuğun bunun yerine oyun oynamayı tercih edeceği su götürmez bir gerçek. Ancak kodlama eğitiminin, eski eğitim sisteminden farklı olacağını söylemiştik. Kodlama ile çocuklar çok beğendikleri oyunların nasıl yapıldığını öğrenip, kendi ilgilerini çekecek yönleri tercih edebilirler.Örneğin Microsoft, dünyanın en çok oynanan oyunlarından biri olan Minecraft için bir eğitim modu hazırlıyor. Ayrıca tüm dünyada yine Minecraft temelli Hour of Code etkinlikleri düzenleniyor. YouthSpark adı verilen projede ise çocuklar çeşitli kamp ve benzeri etkinliklerle eğlenceli bir şekilde kodlamanın temellerini öğreniyorlar. Hatta Microsoft'un 8 yaş ve üstü çocuklar için geliştirdiği Small Basic adlı basitleştirilmiş bir programlama platformu bile var. Benzer şekilde, diğer büyük teknoloji şirketleri de çocuklara kodlamayı eğlenceli bir şekilde öğretmek için çeşitli çalışmalar yapıyor.

5 Yaşında Bile Başlar
En başta kodlama eğitimi neden ve ne zaman başlamalı diye sormuştuk. Ne zaman dendiğinde farklı yorumlar var. Kodlama eğitiminin faydalarını sıralayan uzmanlar 4-5 yaşlarındaki çocukların bile bazı temel kavramları öğrenebileceğini dile getiriyor. Tabii ki daha okuma yazmayı öğrenmemiş çocuklardan oturup uygulama yazmalarını beklemek olmaz. Bu yaştaki çocuklar için temel komutları ve algoritmaları öğretecek basit oyuncaklar bulunuyor. Örneğin, oyuncak bir trenin hangi sırayla hangi yönlere döneceğini çocuklar belirleyebiliyor. Bu bile kodlama için önemli bir temel oluşturuyor.Gerçek anlamda eğitimin ise 7-8 yaşlarında, ilkokul döneminde, okuma yazma ve temel matematik bilgileri alındıktan sonra başlayabileceği belirtiliyor. Bu yaştaki çocuklara yönelik geliştirilen birçok programlama platformu var. Microsoft'un Small Basic'ini bunlara örnek olarak göstermiştik. Bu ve benzeri platformların okullarda derslerde gösterilmesi, gelecekte çocuklarımızın içinde yaşadığı dünyayı daha iyi tanıyıp, sadece teknolojiyi tüketen değil, üreten bireyler olmasının da önünü açacaktır.kaynaklar:
www.cnnturk.com
www.hurriyet.com.tr
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme