29 Aralık 2017 Cuma

Liseye Geçiş Sınavı Tarihi Ne Zaman? (Nedir?) Tarihi ve Saati Ne? ( Teog Yerine Gelen Sınav Ne Zaman Yapılacak)Uzun zamandır ortaokul öğrencilerinin büyük merakla beklediği TEOG yerine gelecek olan yeni sistem ve sınavı, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açıklandı.liseye (liselere) geçiş sınavı tarihi ne zaman? saat kaçta yapılacak? İşte TEOG yerine gelen liseye geçiş sınavı tarihi ve saati hakkında bilgi...

TEOG sınavının kaldırılmasının ardından liseye geçiş için uygulanacak olan yeni sistem Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından duyuruldu. Açıklanan yeni sistemle birlikte öğrenciler yeni liseye geçiş sınavı tarihini araştırmaya başladı. İnternet üzerinde "liseye geçiş sınav tarihi" aramasını yapan öğrenciler merakla sınavın yapılacağı tarihi araştırıyor. Peki 2018 liseye geçiş sınavı ne zaman yapılacak? İşte liseye geçiş sınav tarihi...

MEB, LGS (Liseye Geçiş Sınavı) örnek soruları 28 Aralık saat 15:00'te resmi web sayfasından yayımlandığını açıkladı. Bu sene LGS örnek soruları üzerinden sınava girecek olan öğrenciler için dikkat çekici sorular bulunuyor. Lise sınavlarında ortaöğretim öğrencileri bu tarz sorulara göre sınava girecek. Önceki aylarda Milli Eğitim Bakanı, sınavın nasıl yapılacağını açıklamıştı.

Liseye Geçiş Sınavı Tarihi ve Saati


Liselere geçiş sınavı yani teog yerine gelen yeni sınav'ın 2 Haziran Cumartesi günü saat 10:00'da yapılacağı açıklandı.Öğrencilerin büyük merak ve heyecanla beklediği yeni liseye geçiş sınavı kapsamında 90 dakika sınav süresi olacak ve öğrencilere 60 soru sorulacak.

LGS örnek soruları 28 Aralık Perşembe günü saat 15:00'te bakanlığın sayfasında yayımlandı. Liseye giriş sınavında, sınav süresi toplam 135 dakika olacak. 75 dakikası sözel bölümü, 60 dakikası sayısal bölüm. Sözel bölümde; Türkçe 20 dakika, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancıl Dilden 10’a soru sorulacak. Toplam 50 soru sorulacak.Sayısal bölümde; Matematikten 20, Fen Bilimlerinden 20 soru olmak üzere toplam 40 soru sorulacak. Bakanlığın yayımladığı Liseye giriş sınavı örnek soruları aşağıda yer almaktadır. MEB'in açıklamasıyla yeni sınav sisteminde bu tarz sorular bu sene sorulacaktır.

Liseye geçiş sınavı, Haziran ayının ilk hafta sonunda yapılacak. Sınavda öğrencilere sorulacak olan sorular, 6. 7. ve 8. sınıf müfredatından hazırlanacak. Öğrenciler, sınava kendi okulunun bulunduğu ilde girecek ve aynı zamanda Haziran ayının sonunda da isteyen öğrencilerin gireceği bir sınav yapılacak.


Sınava Girmek İsteğe Bağlı

Liseye geçiş sistemini tanıtan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Yeni sistemin temel felsefesi sınava girmek isteğe bağlı. Velilerimiz çocuklarını bu sınava ister yönlendirir isterse de yönlendirmez. Bir liseye yerleşmek için bu sınava girmek zorunlu değildir. Mevcut TEOG'da mutlaka sınava girmek zorundaydınız. Sınav mecburiyeti ortadan kalktı. Esas gayemiz liselere sınavsız geçişi sağlayabilmektir. Bunun için bizim bütün liselerimizi fen lisesi, sosyal bilimler lisesi ve proje okullar ayarına çıkarmamız lazım. Diğer okulların kalitesini artırdığımız zaman sınavsız geçişi sağlayacağız." dedi.


Yeni Sistemde Mahalle Vurgusu
Yeni sistemde, liselerin tamamına yakını mahallinden öğrenci alacak şekilde il ve ilçe müdürlükleri tarafından öğrenci, adres ve ortaokul bazlı olarak gruplandırılarak "Eğitim ve Kayıt Bölgeleri" oluşturuldu.
Toplam Kaç Öğrenci Sınavsız Liseye Girecek?
Öğrencilerin bulunduğu her bölgede, her okul türünden en az 9 okul yer alacak. Öğrenciler, zorunlu 5 tercih yapacak. Ortaokul 8. sınıflarda öğrenim gören 1 milyon 192 bin öğrenciden 1 milyon 80 bini sınavsız, 110 bin öğrenci de sınav ile yerleştirilecek.
Eğitim Bölgeleri Nereden Öğrenilebilecek?
Haziran ayından önce eğitim bölgeleri, e-okul üzerinden veli ve öğrencilerin bilgilerine sunulacak. Tercihlerin alınmasının ardından temmuz ayı sonunda kayıt bilgileri ilan edilecek.

Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme