16 Aralık 2017 Cumartesi

Mayalar Kimdir? - Maya Uygarlığı Nasıl Yok Oldu?- Mayaların Yok Oluş Sırları Nelerdir? Hakkında BilgiMayalar hakkındaki bilinmeyenler bu kadim uygarlık hakkındaki gizemler hala merak konusu.Birçok filme ve kitaba geçen ve tarihte de kendine özel bir yer edinen Mayalar kimdir, nasıl bir uygarlıktır, en önemlisi bu kadar özel ve önemli bir uygarlık olan Maya Uygarlığı nasıl yok oldu, Mayaların yok oluş sırları nedir gibi gizemli ve kayıp uygarlık Mayalar ile ilgili önemli bilgilerin yer aldığı yazımız ve detayları burada...

Mayalar Kimdir?


Maya Uygarlığı, bir Orta Amerika Uygarlığı olup, Kızılderili Maya halkı tarafından kurulmuştur. Çok sağlam dini inançlara sahip olan Mayalar, matematik, mimari, astronomi ve sanat gibi birçok alanda da son derece ileriydiler.

Maya Uygarlığı Nasıl Yok Oldu?

Belize yakınlarındaki Büyük Mavi Çukur'da yapılan araştırmalar, Mayaların nasıl yok olduğuna dair önemli kanıtlar ortaya koydu.

Ta ki yeni araştırmalar ve yeni sonuçlar ortaya çıkana dek aslında bilimin en güzel tarafı bu gerçekliğin hiçbir zaman kesinlik kazanamaması. Yapılan yeni incelemeler ve araştırmalar Mayaların sonunu doğal olayların yanı sıra kötü ruhların getirdiğini ortaya koyuyor. 700.000km’ye varan topraklarıyla hüküm sürmüş ve bünyesinde birçok insanı barındıran bir topluluktu Mayalar.Günümüzün Guatemala, Belize, El Salvador ve Hondurası da bu uygarlık topraklarına aitti.
Mayaların altın çağı klasik dönem olarak bilinen dönemleriydi halk bolluk içinde yaşıyor ve topraklar sürekli genişliyordu ancak bilinemeyen bir nedenden dolayı halk göç etmeye başladı,nüfus inanılmaz bir şekilde azaldı ve bunun gibi birçok olay yaşandı ve Mayalar yavaş yavaş küçülmeye yok olmaya başladı.

Bunun nedeni doğal olaylar ve felaketler olarak incelendi ilk olarak fakat şimdi? Doğal olaylar doğrulanmadı değil ancak tam olarak tek nedenin bu olmadığı açıkça ortaya konuldu şöyle ki; yapılan araştırmalar,doğal olayların yani güneşin yetersiz kalması ve buharlaşmanın çok fazla olması,toprakların verimsiz oluşu Maya uygarlığının sadece bir bölümünü etkilemiş bazı kısımlarda altın çağ yaşanmaya devam etmiştir. Peki neydi bu gizli güç Mayalar neden bir anda yok oldu?

Orta Amerika'da bulunan Belize yakınlarındaki bu Büyük Mavi Çukur sayesinde, Mayaların yok oluşuyla ilgili önemli bir buluntu elde edildi. Yapılan araştırmaya göre Mayaların yok olma sebebi ağır bir kuraklık değil, hafif çapta bir kuraklıktı. Rice Üniversitesi ve Louisiana Devlet Üniversitesi'nden bilim insanlarının yaptığı araştırma sonucunda Mayaların kıtlık ve değişen iklim sonucu yok olmaya başladığı, bu yüzden de medeniyetlerini terk edip yeni yaşam alanları aramaya başladıkları ortaya çıktı. The Guardian'da yer alan habere göre bu tespit, Belize'deki Büyük Mavi Çukur'da yapılan araştırmalar sayesinde ortaya çıktı. Bilim insanları, her yıl binlerce su altı tutkununu kendine çeken Belize kıyılarındaki 305 metre derinliğe sahip olan “Mavi Delik”te araştırmalar yaptılar. Zira çukurun bölgede yaklaşık 3 bin yıl önce, Maya medeniyetinin sonunu getiren kuraklık döneminde oluştuğu düşünülüyordu. “Mavi Delik”te yapılan kimyasal analizler, çukurun gerçekten denizin çekildiği bir dönemde oluştuğunu gösterdi.

M.Ö 2000 ile M.Ö 950 yılları arasında var olan Maya medeniyetinin ağır bir kuraklık nedeniyle sona erdiği düşünülüyordu. Tarım ve astronomide hayli gelişmiş olan Mayalar, milattan önce 1000 yılı civarında aniden kentlerini terk ederek bugün Guatemala, El Salvador ve Honduras'ı kaplayan alana çekilmişlerdi. Ancak son araştırmalar ışığında Maya medeniyetini sanıldığı gibi ağır değil, sadece hafif bir kuraklığın yok ettiği ortaya çıktı. Yapılan araştırmalar, kuraklığın yağış oranının sadece yüzde 25 ila 40 arasında düşmesi nedeniyle oluştuğunu ortaya koydu. Araştırmacılar Maya medeniyeti döneminde bölgedeki ova, nehir sistemleri ile buharlaşma oranlarını ölçtü.

Sonuç olarak medeniyetin yok oluşunun nedeni Mayalıların yaşadığı Yucatan bölgesindeki ovaların nehir sisteminden yoksun oluşuna ve buharlaşma oranının fazla oluşuna bağlandı. Buharlaşma nedeniyle de tatlı su kaynaklarının kuruduğu açıklandı. Scientific Reports dergisinde bir süre önce yayımlanan araştırma, yağıştaki bu azalmanın bölgedeki su kaynaklarını tüketmeye yettiğini ortaya koydu. Su kaynaklarının tükenmesi sonucu oluşan krizin de ise kıtlığa, isyanlara ve sonunda savaşlara sebep olduğu belirtiliyor.

kaynak:
www.sözcü.com.tr
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme