16 Aralık 2017 Cumartesi

Pankek Tarifi - Pankek Nasıl Yapılır? Malzemeleri Nelerdir? - Hakkında Bilgi

İnsan kahvaltı da bazen değişiklik istiyor değil mi? Kahvaltı' nın günün en önemli öğünü olduğunu uzmanlar söyleyip duruyor ama bu öğünü aynı zamanda günün en güzel ve eğlenceli öğünü haline getirmek elimizde... Nasıl mı? Tabi ki sabah kahvaltısında farklı tatlar, değişik lezzetler deneyerek soframızı zenginleştirerek. Mesela pazar kahvaltınızı biraz zaman ayırarak daha eğlenceli ve zevkli hale getirebilirsiniz. Bu pazar kahvaltınıza pankek ekleyebilirsiniz. Veya günün herhangi bir saatinde, herhangi bir öğünün de de kendinize ve ailenize güzel bir pankek ile ödüllendirebilirsiniz derim ben.  Pankek aslında bizim mutfağımıza yabancı bir şey, genelde dizilerden veya filmlerden Amerikan mutfağına has olduğunu duymuşsunuzdur ve ingilizcesi pancake olarak geçer. Aslında klasik bir kek hamuru yapacağız. Ama malzemelerin ölçüsü ve haliyle kıvamı biraz farklı. Ve fırında değil tavada
pişecek.

İşte Size Güzel Bir Pankek Tarifi;

Pankek Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 su bardağı süt,
  • 1,5 su bardağı un,
  • 1 paket vanilin (5 gr),
  • 1 paket kabartma tozu (10 gr),
  • 1 yemek kaşığı silme toz şeker,
  • 1 adet yumurta,
  • 1 fiske tuz.

Vee Sonunda Pankek Yapılışı

Önce yumurta, tuz ve şekeri çırpacaksınız. Miksere gerek yok, basit bir tel çırpıcı işinizi görür. Öyle uzun uzun çırpmanıza, yumurtayı beyazlatmaya falan da gerek yok, 1-2 dakika hızlıca karıştırın yeter. Sonra sütü ekleyin ve karıştırın. Un, kabartma tozu ve vanilyayı da ekleyip, içinde topak kalmayana kadar karıştırın. Kaskatı değil ama kek hamurundan daha koyu kıvamlı bir karışım olmalı. Olmalı ki, sıcak tavayla temas ettiğinde yayılmasın, bir kalınlığı olsun.


Pankekleri pişireceğiniz tavayı fırça kullanarak hafifçe yağlayın. Tavayı ocağa oturtun ve iyice ısınmasını bekleyin. Küçük bir kepçeyle aldığınız kek karışımını, tek bir noktadan tavaya akıtın. Kepçeyi gezdirmeyin yani tavanın içinde. Ve hamuru yaymaya inceltmeye çalışmayın.

1-2 dakika sonra, keklerin üstünde küçük küçük hava kabarcıkları oluştuğunu göreceksiniz. Altları yeterince piştiğinde, o kabarcıklar birer birer patlayacak. Patlamalar azaldığında, arkasını çevirme vaktinin geldiğini anlarsınız.

2-3 dakika da diğer yüzlerini pişirin ve servis tabağına alın. Kek karışımı bitene kadar, böyle devam edin. Tamamı hazır olduğunda, herkes pankeki'ni nasıl yiyeceğine kendi karar versin. Hem tatlı hem tuzlu kahvaltılıklarla gayet iyi gider. Hatta meyvelerle.

Pankek Neli Olmalı?

Sonunda pankek'iniz hazırsa istediğiniz gibi tatlandırılabilir veya tuzlu olarak da servis edebilirsiniz.Zevk sizin; artık bilemiyorum :)) ballı mı yaparsınız, çilekli mi, böğürtlenli mi, muzlu mu, dondurmalı mı, tahinli mi, portakallı mı, reçelli mi yoksa taze meyveli mi? artık orası sizin bileceğiniz şey... Canınız nasıl istiyorsa hatta saydıklarımın pek çoğunu bir arada karışık tropikal meyveli ve ballı da olabilir.Paşa gönlünüz nasıl isterse... Sayfada özenle hazırlanmış pek çok pankek resimlerinden de ilham alabilirsiniz.


Pankek daha çok Amerikan filmlerinden aşina olduğumuz, Avrupa'da da yaygın bir tüketimi olan, adı yabancı olsa da tadı hiç yabancı olmayan bir çeşit ekmek bizim için. Avrupa menşeili aslında. Oradan Amerika'ya gitmiş. Amerikalılar kahvaltılarda ve Avrupalılar da başlı başına bir tatlı olarak yemeyi severler. Ama her iki kıtada da bizim gibi tuzluya katık etme alışkanlığı yoktur. Halbuki, bol maydanozlu taze çökelekle, haşlanmış yumurtayla da nefis bir kahvaltılık olabilir. Onlar, hafif şekerli tadıyla sade olarak, en çok da çikolata, reçel, bal gibi tatlı şeylerle birlikte yerler. Yöreden yöreye adı değişir bizde ama temel mantık aynıdır; tavada pişirilen, koyuca kek hamuru. Hamur az daha koyu olsa ve bol yağda kızarsa, pişi falan olacak yani.


Yumurtasını artırır, biraz da yağ eklerseniz bu karışıma, akıtma oluverir. Hepsi bir tarafa, pankek ve krep arasındaki ilişki, gündemi en çok meşgul eden konulardan biri yıllardır. Hayır, ne Amerikalıların ne de Avrupalıların böyle bir derdi yok ama nedense bizi çok geriyor bu mevzu. Kesin olarak bir ayrım olmamakla birlikte, pankek daha tombik, puf puf olur, krep incecik. Pankek hamuruna kabartma tozu konur, krepe konmaz. Ne kadar uğraşırsak uğraşalım başka da bir fark bulamayız. İyisi mi, fark aramaktan vazgeçip tadını çıkaralım. Haydi iyi pazarlar, afiyetler olsun efendim...


kaynakça:
https://onedio.comPaylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme