3 Aralık 2017 Pazar

Süper Ay nedir ne zaman gerçekleşecek ve nerelerden saat kaçta görünecek?


Süper Ay nedir? Süper Ay nedir ne zaman gerçekleşecek ve nerelerden saat kaçta görünecek? Süper Ay 2017 yılında ne zaman gerçekleşiyor? İşte Süper Ay hakkında bilmeniz bilgiler...


Süper Ay, Dünya'nın tek doğal uydusu olan Ay'ın yerberi konumunda görülmesi olayıdır. Süper Ay sırasında Ay, normalden yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak görünür.
Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi NASA, Süper Ay'ın oluşmasının sebebini, Ay'ın Dünya etrafındaki yörüngesinin tam bir yuvarlak olmaması olarak açıklar. 
Ay, yerberi konumunda Dünya'dan 363 bin 300 kilometre uzaklıkta yer alırken bu durum yeröte konumunda 405 bin 500 kilometredir. Ay'ın Dünya'ya olan uzaklığı genellikle 382 bin 900 kilometre civarıdır ve yıl içerisinde değişkenlik gösterir. İşte bu değişkenlik Süper Ay fenomenini meydana getirir.
2017 yılında Süper Ay ne zaman gerçekleşecek?
Süper Ay fenomeni 2017 yılında 2 ve 3 Aralık tarihlerinde gözlemlenebilecek. En net gözlem tarihi 3 Aralık 2017 Pazar günü akşamı olacak. 
İstanbul'da 3 Aralık 2017 tarihinde Ay saat 18:03'te doğacak. Süper Ay gün doğumuna kadar gözlemlenebilecek.

Süper Ay nasıl gözlemlenebilir?
Süper Ay'ı izlemek isteyen kişiler şehir dışındaki ormanlık arazileri tercih etmelidir. Ayrıca hava durumu da Süper Ay'ın gözlemlenme durumuna etki eder. Gökyüzü az bulutlu ya da bulutsuz olduğu taktirde Süper Ay net gözlemlenebilecektir. Hava kirliliğinin az olduğu yerlerde ise daha iyi gözlem şansı elde edilebilir.
Süper Ay en net ve güzel nereden görülecek?
Uzmanlar, Kuzey Kutup Dairesi'ne yakın olan ülkelerde Süper Ay'ın çok net görünebileceğini belirtiyor. Kuzey'e yakın olmayan ülkelerde de Süper Ay izlenebilecek. 
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme