16 Aralık 2017 Cumartesi

Youtuber (Kimdir) Nedir? Nasıl Olunur? Nasıl Para Kazanılır? Hakkında Bilgi


Teknoloji, bilişim ve sosyal medya bu birbiriyle bağlantılı terimler öylesine hızlı gelişip değişiyor ki her geçen gün, her geçen saat yeni gelişmeler pek çok yenilik hayatımıza giriveriyor.Son zamanların çok konuşulan yeni trendi aynı zamanda yeni mesleği de 'Youtuber' denilen  You Tube sayfasından kendi videolarını paylaşmak. Aslında her youtuber kendi özel hayatına veya ilgilendiği herhangi bir alan ile ilgili bizzat kendi çektiği tamamen özgün videolarını yayınlaması ile para kazanmak. Peki Youtuber kimdir, ne demek, kimler nasıl Youtuber olabilir, Youtuberlar ne yaparlar? Ne kadar para kazanırlar? Ne yer ne içerler... ne ayak bu arkadaşlar :))

İşte çağımızın trend mesleği youtuber ve efsanevi youtuberlar hakkında merak edilenler…

Youtuber Nedir?

Aslında her şey Google'ın Youtube'ı satın alması ile başladı. Çünkü Google (Adsense) reklamlardan kazandığı parayı kullanıcıları ile paylaşmak istiyor. Youtube ise Adsense ile beraber çalışarak kazancının bir kısmını Youtube için içerik üretmeye çalışan kişiler ile paylaşıyor. İşte tam bu noktada insanlar Youtube için video çekerek kendilerine ek bir kazanç sağlamak amacındalar. Elbette ki bazı insanlar bu işi çok daha profesyonel yaparak ve popüler konular hakkında videolar çekerek çok büyük paralar kazanmaya başlıyor ve böylece Youtuber’lık kavramı doğuyor.

Nasıl Youtuber Olunur?

YouTube Kanalı Açmadan Önce Ne Yapmak Gerekir?

 Youtuber olmak için ilk adım kendine inanmak! İkinci adım ise sürekli araştırmak... araştırmak!
– İyi bir kamera edinin.
– Bir tripod edinin.
– Bir konu/alan belirleyin.
– Kanalınızın adını belirleyin.
– YouTube'da istediğin ismi kullanmakta olan bir kanal var mı diye kontrol edin.
– Kanal profil & başlık resmi belirleyin. (Kurgu yapabilmek için bir bilgisayara & bir kurgu yazılımı da gerekecek)
– Farklı ve özgün olmaya çalışın.
– Gelen yapıcı eleştirileri dikkate alın.
– Başkalarını izleyin ama asla taklit etmeyin
– Her daim özgün olamayı amaçlayın

Nasıl youtuber Olunur?
Youtuber olmak için ilk olarak kendiniz olmalısınız siz ne iseniz videolarınız da o olmalı. Tamamen özgün ve samimi olmalısınız. Aboneleriniz sizi izlerken arkadaşları gibi görmeli. Yoksa her şeye dikkat edeyim, şu cümleleri, bu yazıları okuyayım derseniz youtuber değil, sıradan bir sunucu olursunuz. Aslında işin püf noktası kendin olabilmek, umarsızca, fütursuzca :)) tabi bokunu da çıkarmadan.Gerisi sizin saçtığınız enerjiye, sempatiklik oranınıza kalmış...

Youtube'da Nasıl Başarılı olunur?

Her işte ya da kişisel uğraşta olduğu gibi sadece ilgi duyuyor veya merak ediyor olmak hedeflediğiniz alanda başarılı olabilmeniz için yeterli olmayacaktır. Youtube yoğun bir enerji ve istek isteyen bir uğraş. Bu mecrada sürdürülebilir ve kaliteli bir proje ortaya çıkartabilmek için mutlaka çok araştırmak ve çalışmak gerekiyor. Ancak bana sorarsanız tüm bunlardan da önemlisi; Youtube'da gerçek başarının anahtarı ''Samimi'' olmaktan geçiyor. Eğer ana mecranızı yani Youtube kanalınızı samimiyet ve içtenlikle yönetebilirseniz diğer sosyal medya kanallarınız da o çizgide ilerliyor. Takipçilerinizin taleplerini de dikkate alıyor olmak, aktif bir etkileşim içinde olmak gibi etkenler de var tabi ki... Çünkü insanlara değer verdiğinizi hissettirdiğinizde iletişim çok başka bir boyut kazanıyor. Youtube'u diğer mecralardan ayıran en önemli özellik; insanların sizi, sunduğunuz içerikten öte karakteriniz için izliyor olmaları...

Size uzaktan da olsa dokunabilmek, cevap alabilmek kısacası karşılıklı gerçek bir etkileşim içine girmek istiyorlar. Tüm bunların yanında bu işin ayıracağınız en büyük kaynağın zaman olduğunu unutmayın. Her mecradan size ulaşmak isteyen insanlara cevap vermek, takipçilerinizle doğru bir iletişim zeminini kurmak keyifli olduğu kadar zor. Tüm bunların yanında video konunuzu araştırmak, çekmek, montajlamak gibi önemli teknik detaylar da var tabii... İzleyicilerinize kaliteli bir izleme deneyimi sunmak için teknik süreçlere de çok önem vermeniz gerekiyor ama korkmayın bu işe başlamak için en pahalı, en profesyonel kamerayı almanıza gerek yok. Artık çoğu akıllı telefonun kamera özellikleri oldukça tatmin edici hatta 4K çekim özelliği olanları bile var. Kendine Youtube'da kanal açmak isteyenler için tavsiyem; başlangıç için kaliteli çekim yapabilen herhangi bir cihaz, sabit çekim yapabilmek için tripod, ışık alan bir mekan ve en doğal halinizle siz. İşte hepsi bu!


Peki, bütün bunları aynı kişi mi yapmak zorunda?

Bence evet, çünkü Youtube'un büyüsü o. Takipçileriniz sizi doğal ve samimi bulduğu için takip ediyor.  Sizin kendi mutfağınızı, kendi hayatınızı ve seçimlerinizi görmek istiyor. Yorum bırakınca, bizzat sizin cevabınızı okumak istiyor. Eğer, bunları yapmıyorsanız kanalınız büyüsünü kaybediyor! Kısacası, içeriğinizin sizi yansıtması gerekiyor.

Bir kaç istatistik!

Youtube'un takipçisi arttıkça, dijital ajansların ve markaların da ilgisi büyüyor. Neden mi?

Youtube izleyenlerin sayısı son 1 senedir iki katına çıktı. Ve bu büyüme hızla artmaya devam ediyor.

Variety dergisi, 2016'nın en etkili 10 dijital ünlüsünü açıkladığında bu kişilerin 6 tanesi youtuber'dı.

Yetişkinler online video izlemeyi, TV izlemeye %30 daha çok tercih ediyor. Ve bu yetişkinlerin yarısı, içeriği Youtube'dan izlemeyi seçiyor.

Y kuşağına baktığımızda ise bu oran %105 oluyor. Ekonomi üzerinde artık söz sahibi olan, işyerlerini gitgide dolduran genç nesil, içeriği, istediği zaman istediği yerden izlemek istiyor.

Her youtuberın takipçisi kendine özel. Yemek yapmayı sevenler yemek kanallarını, makyaja ilgisi olanlar ise makyaj kanallarını izliyor. Yani markalar hedef kitlesine direkt bir şekilde ulaşabiliyor.

İzlenme başına ne kadar para kazanabilirim?
Bu sorunun net bir cevabı yok. Çünkü bu videolarınızda yayınlanan reklamlarından hangi ülkelerden izlendiğine kadar bir sürü kritere göre değişiklik gösteriyor .Youtuber olmak aslında kolay ancak popüler konular seçip kaliteli işler üretmelisiniz.Ve tabi ki devamlılık esas.
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme