4 Ocak 2018 Perşembe

Abraham Darby Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi (Demiri Bulan Kimdir?)


Abraham Darby (1677-1717), Dudley gibi Birmingham dolaylarında doğmuştu. Bu bölgenin hem demir, hem de madenkömürü bölgesi oluşuna dikkat etti.
Abraham Darby (1677-1717)
Doğum tarihi: 14 Nisan 1678, Woodsetton, Dudley, Birleşik Krallık
Ölüm tarihi ve yeri: 8 Mart 1717, Shropshire, Birleşik Krallık
Eşi: Mary Sergeant (e. 1699–1717)
Çocukları: Abraham Darby II, Edmund Darby, Mary Darby, Anne Darby
Kardeşleri: Esther Darby
Anne ve Babası: Ann Baylies, John Darby

Dindar adam, bu durumun Tanrı buyruğu olduğuna, izlemesi gerekli yolu kendisine O’nun gösterdiğine inanıyordu. Böylece Dunley’in yarıda bırakmış olduğu işi ele aldı. İskoçya’ya giderek Coalbrookdale’de bir fabrika kurdu ve taşkömürünü kok haline getirmek için deneyler yapmaya başladı. 1709’da bu işi başarmasına başardı, ama ölümü buluşunu sanayileştirmesini engelledi.

Demir Madenini Bulan Adam!

Odun kullanmadan demiri ilk elde eden oğlu II. Abraham Darby oldu (1735). Olay İngiltere’de büyük yankılar yarattı. Ülkede taşkömürü boldu, bu da artık istenildiği kadar kok kömürü elde edilebilir, yüksek fırınlara yutabildikleri kadar yakıt verilebilir demekti. Böylece demir ve çelik üretimi arttıkça artacaktı. Uygarlığın ve İngiltere’nin kaderini değiştirecek olan “çelik çağı” açılmıştı. Baba Abraham’ın, ölümünde yılda 600 ton döküm veren fabrikalarının, üretimi oğlunun ölümünde 10.000 tona, torunu zamanında da 15.000 tona yükseldi.


Darby’ler, Dudley’le birlikte büyük maden endüstrisinin öncüleri oldular: Ingiltere’de gitgide azalan odun kömüründün yerine bol olan maden kömüründen yararlanarak dökme demiri elde ettiler. 1635’e doğru, baba Abraham Darby, Galler Ülkesi’nde. Coal-brookdale’da inşa ettirdiği dökümhanede, Dudley’in usulüne başvurarak büyük miktarda kok kömürü elde etmeyi başardı. Oğlu Abraham Darby II (1711-1763) bu usulü yüksek fırınlarda uygulayarak kok kömürüne dayanan ilk sanayi dökme demirini elde etti. Çok geçmeden, Darby dökümhanelerinin üretimini iki misline çıkarttı ve çelik çağını açmış oldu. Darby III de demir uzmanı atalarına lâyık bir mirasçı olduğunu gösterdi ve dünyanın İlk büyük madenî köprüsünü yaptı.
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme