6 Ocak 2018 Cumartesi

Geminid Meteor Yağmuru Nedir? Ne Zaman Başlayacak? İkizler Meteor Yağmuru Nasıl İzlenir?Geminid Meteor Yağmuru Nedir? 

Diğer meteor yağmurlarının aksine Geminid Meteor Yağmuru bir kuyrukluyıldızın kozmik kalıntıları değildir. 3200 Phaethon adlı asteroid kaynaklıdır. Asteroidler, uzay metaller, kayalık maddeler ve buzdan oluşur. Bilim insanları, Geminid Meteor Yağmuru'na sebep olan olayın, Jüpiter gezegeninin yaydığı ağırık dalgalarının, Dünya'ya her yıl daha çok yaklaşan 3200 Phaethon asteroidini çekmesi sebebiyle oluştuğunu açıklıyor. Geminid Meteor Yağmuru ilk olarak 1880'li yılların ortalarında keşfedilmiştir.


Özellikle Gök bilimleriyle ilgilinenler ve fotoğrafçılar Geminid yani İkizler meteor yağmurunu bekliyorlar. Peki Meteor yağmuru ne zaman ve nasıl izlenebilir?

Meteor yağmurları gök bilimi meraklıları ve fotoğrafçılar için şahane görüntüler sunuyor. Tabii bu etkileyici doğa olayını takip edebilmek için önceden bir miktar hazırlık gerekiyor. 5 Aralık'ta başlayan Geminid yani İkizler meteor yağmuru için de en uygun gözlem gününe geldik.

GEMİNİD METEOR YAĞMURU NE ZAMAN İZLENEBİLİR? 

Gökyüzü 13 Aralık'ı 14 Aralık'a bağlayan gece çarpıcı bir doğa olayına sahne olacak! Aslında 5 Aralık'ta başlayan Geminid meteor yağmurunun en yoğun anları 13 Aralık gecesi ve 14 Aralık sabaha karşı izlenebilecek.

İKİZLER METEOR YAĞMURU NASIL İZLENEBİLİR? 

Bu meteor yağmurunda ay hilal evresinde olacak yani ay ışığı az olacak ki bu atmosfere giren göktaşlarının yanarak sağladığı ışığı görmemize yardımcı olacak. Göktaşlarını en iyi şekilde izlemek için mümkün olduğu kadar şehir ışıklarından uzakta karanlık bir bölge bulmakta (şehir dışı) fayda var. Meteor yağmurunu fotoğraflamak istiyorsanız
gökyüzünün daha geniş bir bölümünü ve daha çok meteouru kadraja alabileceğiniz geniş açılı lensler kullanılması tavsiye ediliyor. Ayrıca ışık az olacağınız mutlaka tripod kullanılması yoksa bir yere sabitlenmesi gerekir. Elde çekim yaparak istediğiniz netliği yakalayamayabilirsiniz.

Geminid Meteor Yağmuru gökyüzünün hangi kısmında gözükecek? 

Geminid Meteor Yağmuru, Gemini takımyıldızının yakınındaki parlak noktadan görünecek. Meteorlar gökyüzünün her kısmında görülecek olsa da doğu tarafına bakmanızda fayda var. Geminid Meteor Yağmuru Dünya'nın her köşesinde izlenebilecek.

Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme