7 Ocak 2018 Pazar

Google Nedir? ve Google Ne İşe Yarar? Hakkında BilgilerGoogle arama motorunda her şeyi ararız, o nedir bu nedir diye... peki Google nedir? ne işe yarar veya Google başka hangi hizmetleri vermektedir? diye düşünce otaya aşağıda detaylarını paylaştığımız genişş bir kapsam çıkıyor...

Google Nedir?

Google, “googol” sözcüğünün üzerinde oynanmasıyla ortaya çıkmıştır. Edward Kasner adındaki Amerikalı matematikçinin yeğeni Milton Sorotta tarafından üretilmiş olan “googol” sözcüğü 1 ve onun ardından 100 sıfırın gelmesiyle oluşan rakamı belirten matematiksel bir terimdir. Google’ın bu terimi kullanması, şirketin dünyadaki tüm bilgiyi organize etme misyonunu yansıtır.

Google dünyanın en büyük arama motorlarından birinin ve geliştiricisi olan şirketin adıdır. Stanford’da doktora yapan iki öğrenci, Larry Page ve Sergey Brin, Google’ı 1998'de 25 milyon dolar yasal sermaye ile kurdu. Şirketin GooglePlex denen merkez ofisi Kaliforniya’da bulunur ve tüm dünyada 7,000 üzerinde personel barındırır.

Google Ne İşe Yarar? ve  Google’nin Teknolojisi Hakkında Bilgiler


Google’ın arama teknolojisi ve kullanıcı arabirim tasarımı Google’ı günümüzün ilk nesil arama motorlarından farklı kılar. Sadece anahtar kelime veya meta arama teknolojisi kullanmak yerine, Google en önemli sonuçları ilk getiren, gelişmiş PageRank™ teknolojisine dayanır. 


PageRank ağ sayfalarının önemini nesnel bir ölçeğe uyarlar; bu 500 milyon değişken ve 2 milyar terimden oluşan bir denklemin çözülmesiyle hesaplanır. pagerank ağın çok sayıda bağlantılı yapısını düzenleyici bir araç olarak kullanır. 


Doğal olarak, Google, Sayfa A’dan Sayfa B’ye kurulmuş her bağlantıyı, Sayfa A’dan Sayfa B’ye bir “oy” olarak yorumlar. Google bir sayfanın önemini aldığı oylarla belirler. Google ayrıca oyu veren sayfanın oy oranını (pagerank) da dikkate alır. Google’ın komplike ve otomatikleştirilmiş arama metodları, insan müdahalesine engel olur. Diğer arama motorlarından farklı olarak; Google, hiç kimsenin daha yüksek listeleme yapamayacağı ve ticari amaçla sonuçları değiştiremeyeceği bir şekilde yapılandırılmıştır.

Google’nin Verdiği Hizmetler Nelerdir?

Google ofis desteği http://docs.google.com
Google Duo görüntülü konuşma uygulaması (bu yeni çıktı) https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.tachyon&hl=tr
http://maps.google.com ( harita ve uydu görüntüleri)
http://moon.google.com ( Ay’ın uzaydan çekilmiş görüntüleri)
http://mars.google.com ( Mars’ın uzaydan çekilmiş görüntüleri)
Google dil desteği
http://www.google.com/language_tools ( Google’ın birçok dildeki web sayfasını ve metni İngilizce’ye tercüme eden ve yine İngilizce web sayfalarını ve metinleri başka dillere tercüme eden hizmeti)
Google üzerinden indirilebilen uygulama hizmetleri
http://talk.google.com (Google’ın Gmail hesabı olanlar için hazırladığı internet üzerinden mesajlaşma ve sesli görüşme yapılabilecek program)
http://earth.google.com (Yeryüzünü ince ayrıntılarına kadar üç boyutlu görmeye yarayan programın indirilebildiği site, Google Earth)
GSM (GPRS üzerinden internet) hizmetleri
http://www.google.com/sms/ ( amerika bölgesel cep telefonu haritası upload hizmeti)
http://www.google.co.uk/sms/ ( ingiltere bölgesel cep telefonu haritası upload hizmeti)
Diğer hizmetler
http://google.com/ig (Google Kişiselleştirilmiş Giriş Sayfası)
http://images.google.com (Resim, fotoğraf, grafik, çizim arama motoru)
http://video.google.com (Video arama motoru)
http://groups.google.com (E-posta grubu hizmeti Google Groups)
http://blogsearch.google.com (Blog arama hizmeti)
http://www.google.com/patents (Google Patents şu anda 7 milyon tane patentli ürünün teknik çizim şeması mevcut. )
http://trends.google.com/ (Google da en çok aranan kelimeler)
http://books.google.com (Basılı kitaplar arama motoru)
http://news.google.com (İngilizce Haberler)
http://labs.google.com/ (En son geliştirilme sürecindeki google prototip proje uygulamaları hakkında )

http://www.froogle.com (İnternet üzerinden ürün satın almak isteyenler için karşılaştırma şansı sağlayan arama motoru)

Dış Bağlantılar

Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme