31 Ocak 2018 Çarşamba

Heterokromi Nedir? (Göz Rengi Farklılığı) Hastalığı Hakkında Bilgi


Heterokromi (Göz Rengi Farklılığı), genellikle gözlerde, ancak kimi zaman da saç ve deride gözlenebilen renklenme farklılığı olarak biliniyor.Vücuttaki her türlü renklenmede görev alan melanin pigmentinin göreceli olarak fazla ya da az dağılımından kaynaklanıyor. Bu dağılım farklılığının sebebi ise otozomal kromozomlarda (genellikle 8. kromozomda) meydana gelen bir mutasyon. Heterokromi iridum (gözde meydana gelen heterokromi) çoğu zaman kalıtsaldır ve herhangi bir zarar vermiyor (nötr mutasyondur).Sarah McDaniel da bu nötr mutasyondan nasibini almış ve bir gözü mavi diğer gözü ise yeşil olmuş. Eh bu da güzelliğine güzellik katmış.Sarah Instagram paylaşımlarının ardından bir şekilde ünlü olmuş. Mark Ronson ve Kevin Parker'ın şarkıları "Summer Breaking" ve "Daffodils" da da yer almış.Heterokromi, genellikle gözlerde, ancak kimi zaman da saç ve deride gözlenebilen renklenme farklılığıdır. Vücuttaki her türlü renklenmede görev alan melanin pigmentinin göreceli olarak fazla ya da az dağılımından kaynaklanır. Bu dağılım farklılığının sebebi ise otozomal kromozomlarda (genellikle 8. kromozomda) meydana gelen bir mutasyondur.
Heterokromi tamamen de olabilir (iki göz de birbirinden farklı renklerde olur), kısmen de (tek bir göz iki farklı renge sahip olur).
Heterokromi iridum (gözde meydana gelen heterokromi) çoğu zaman kalıtsaldır ve herhangi bir zarar vermez (nötr mutasyondur). Ancak kimi durumda sonradan kazanılabilir ve bu durumda bazı hastalıklardan şüphe etmek gerekebilir. Şimdiye kadar tanımlanan vakalar arasında, heterokrominin bir semptom (belirti) olarak ortaya çıktığı hastalıklar arasında glaucoma, incontinentia pigmenti, Parry-Romberg Sendromu, Neurofibromatosis, Kromozom 8 Trizomisi, Göz Hemorajı, Göz Hasarı gibi hastalıklar ve sorunlar yer almaktadır. Dolayısıyla gözünüz doğuştan değil de, sonradan renk değiştiriyorsa, mutlaka doktora görünmekte fayda var, "Aaa ne güzel!" deyip geçmeyin. İnsanda aşırı nadir olarak görülen Tam Heterokromi iridum'a örneği aşağıdan görebilirsiniz:

Diğer hayvanlarda ise bu mutasyona sıklıkla rastlanır, öyle ki bazı alt türler sadece bu özellikleri ile bilinirler. Oldukça meşhur bir örneği aşağıdan görebilirsiniz:
Bu farklılık (çeşitlilik) bize "ani etkiki faydalı mutasyonlar" için de bir örnek teşkil edebilir. Eğer ki heterokromik gözlere sahip bireyler, Cinsel Seçilim açısından bir avantaj elde edecek olurlarsa, bu nadir özellik belli bir süre sonra popülasyonda bir norm haline gelebilir. Bu da sıklıkla bahsettiğimiz gibi, %70-90 oranında nötr olan mutasyonların, sonradan faydalı hale gelmesine bir örnek olacaktır.
  
   
Kaynakça: 
American Academy of Opthalmology
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme