26 Ocak 2018 Cuma

Himbalar Kabilesi Kimdir? Nedir? Hakkında Bilgi


Dünya üzerindeki en ilginç kabilelerden biri olan Himbalar kimdir, nedir, bu Himbalar nasıl bir kabiledir hakkında hazırladığımız makalemizin devamında detayları buluyor olacaksınız...


Himba veya Kırmızı Kadınlar Kabilesi, kuzey Namibya'da Kunene (eski Kaokoland) yöresinde yaşayan 20.000 ila 50.000 nüfuslu bir etnik grup. Göçebe bir topluluktur. Hererolara akrabadırlar ve benzer bir dil konuşurlar. Kadınlar çıplak geziyor ve ciltleri kırmızı renkte görünüyor. Himbalar, kuzey Namibya'da Kunene yöresinde yaşayan 20.000 ila 50.000 nüfuslu bir etnik gruptur.Çıplak kadınlar kabilesi olarak da bilinen bu ilkel toplulukta kadınların kırmızı görünmesinin ilginç bir sebebi var tabi...


Erkeklerin işi sığırları otlatmak. Genç erkekler hayvanların karnını doyurmakla ilgilenirken kadın ve çocuklar yaşlılarla birlikte günlük işlerle ilgileniyor.Yaşadıkları yörenin çetin çöl şartları ve dış dünyadan kopuklukları sayesinde Himbalar geleneksel yaşam tarzlarını büyük ölçüde koruyabilmiştir.


Kabile üyeleri hem anne hem de baba tarafının ailelerine dahil olur.Bu çift aileli düzen, zor iklim koşullarına karşı savaşmalarını sağlar.Bu düzende her kabile üyesi anne ve baba tarafından olmak üzere iki klana üyedir. Himba klanları, en yaşlı erkek üye tarafından idare edilir. Bu çift aile üyeliği, dünya üzerinde sadece Batı Afrika, Hindistan, Avustralya, Melanezya ve Polinezya'daki sınırlı sayıda toplulukta görülür.

Himbalar'da Miras Anneden Kalıyor!

İlginç değil mi? Erkek çocuklar babalarının klanında yaşar, kızlar evlenince erkek tarafının klanına geçer. Ancak veraset, baba tarafının değil, anne tarafının neslini izler. Mesela bir erkek, babasının değil, dayısının keçilerini miras alır.Himbalar keçi ve inek yetiştirir. Emek isteyen işlerin çoğunu kadınlar yapar: İnekleri sağmak, köye su taşımak, ev inşa etmek, çocuklara bakmak gibi.

Çocuklara Hep Birlikte Bakıyorlar!

Himba kadınları çocuklara bakmak konusunda kendi aralarında yardımlaşırlar, bir annenin çocuklarına diğer anneler de bakar.Modern giyecekler çevrelerinde az bulunur, ancak bulunduğunda erkekler tarafından kullanılır.Himba kadınları için süslenmek çok önemli. Her sabah yaptıkları bir makyajları var. Otjite denilen bu süs makyajı keçi yağı, otlar ve kırmızı boyayla hazırlanıyor.


Kadınlar Bedenlerini Neden Kırmızıya Boyuyor?

Kadınların tenlerinin kırmızıya dönmesine sebep olan bu karışım, onları güneşten koruyor.En önemli etkisi ise sinekleri uzak tutması. Kadınlar bunları vücutlarına olduğu kadar saçlarına da sürüyorlar.

Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme