21 Ocak 2018 Pazar

Leopar Tankı Nedir? Leopar Tankının Özellikleri Nelerdir?


Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Suriye'nin Afrin kentine Zeytin Dalı Harekatı düzenledi. TSK, Afrin ''Zeytin Dalı'' operasyonunda Alman yapımı orjinal adı ile Leopard", Türkçe adı ile Leopar tankları olarak bilinen tankları kullanacak. İşte o meşhur leopar tanklarının özellikleri...

SSCB'nin geliştirdiği yeni nesil tanklara karşı yeni bir ana muharebe tankına ihtiyaç duyan Alman ordusu 1970'lerde Leopard tankına Rheinmetall L 44 120 mm'lik topunu takarak bu ihtiyacını giderebilieceğini düşünüyordu. Ancak sonraları ABD ile birlikte MBT-70 süper tank tasarısına girildi.


Bu tank devrim niteliğinde bir tasarıma sahipti ancak yüksek maliyeti nedeniyle bu tasarı geri çekildi. 1974 yılında 17 ilk-örnek arasından seçilen yeni tank tipi önceki tasarımdan daha iyi zırha, daha büyük bir topa, geniş mühimmat kapasitesine sahipti. ABD 1976 yılında bu yeni tank tasarısı ile ilgilendiğini belirtti. Bunun sonucunda ABD için birkaç deneme modeli üretildi. Bunların kuleleri farklı iken diğer bölümleri aynıydı.

Kuleler ABD standartlarına getirilmek için L7A3 105 mm'lik topu ve Hughes atış denetleme düzeneği ile donatıldı. Ayrıca bu modelin Rheinmetall 120 mm'lik topu ile olan çeşitlemesi de yapıldı. Başka tiplerde de bu iki top çeşidi değişmezken Hughes-Krupp Atlas Elektronik EMES 13 atış sistemi denendi. ABD'ye ulaşan ilk ilk-örnekler XM1(M1 Abrams ilk-örnek adı) ile karşılaştırıldı.

Leopard 2'lerin atış gücü ve hareket kabiliyeti olarak XM1'den daha iyi olduğuna karar verildi. Ancak yapılan sınamalarda Leopard 2'nin zırhının XM1'den daha kötü olduğu anlaşıldı. ABD XM1 tasarısında karar kıldı. Bugün Leopard 2 tanklarının zırh olarak da XM1'lerden daha iyi olduğu bilinmektedir. Leopard 2 tankların atış kontrol sistemlerinin değişimiyle birlikte atış yüzdeleri artmıştır. İlk atımda vuruş ihtimalleri dururken % 65 den %87 ye hareketli iken % 30 lar dan % 80 lere kadar çıkmıştır. Lepord 2 A5-A6 ve Hell lerde bu atış yüzdelerinin daha üst seviyeye çıkarıldığı bilinmektedir.
Türk Silahlı Kuvvetleri Leopard 2A4 tanklarından 354 adet satın almıştır.Türkiye'ye teslim edilen tanklar yenileme ve modernizasyondan uygulanmıştır. Böylece Türkiye envanterinde en cok Leopard 2 tankı bulunduran 3.cü ülke konumundadır.

Leopar Tankının Özellikleri

TSK’nın bünyesinde Alman yapımı Leopard tanklarından 354 adet bulunuyor.

“Leopard 2”, ailesinin en yaygın versiyonudur, Görünüş itibarıyla önceki modelleriyle aynıdır ancak bazı değişiklik ve geliştirmeleri içerir. Bunlar, bir otomatik yangın bastırma sistemi, bir dijital ateş kontrol sistemi ve geliştirilmiş taret ve tungsten/titanyum zırha sahip.

Tank, 120 mm’lik L44 yivsiz topun yanı sıra ,12.7 mm’lik kule makineli tüfek ve 7.62 mm’lik “coaxial” makineli tüfek de içeriyor.
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme