17 Ocak 2018 Çarşamba

Uçaklar Ne Kadar Yakıt Tüketir? Yolcu Uçağı Ne Kadar Yakıt Yakar?


Günümüzde otomobil satın almak isteyen ortalama bir insanın en çok ilgilendiği konulardan bir tanesi, yakıt verimliliğidir. Sıradan bir otomobil, 100 kilometrede ortalama 5-10 litre arasında yakıt tüketir. Tabii ki tüketim verilerine etki eden pek çok şey mevcuttur. Yol şartlarından lastiklerin durumuna hatta sürüş tarzına göre yakıt tüketim değerleri farklılık gösterir.
Uçaklar çok hızlı bir ulaşım aracı olduğu için yakıt harcamaları da oldukça fazladır. Daha önceki konumuzda uçakların neden 10 km yükseklikten uçtuğu ile ilgili bilgi vermiştik, şimdi ise bu uçuş sırasında tükettikleri yakıtı inceleyeceğiz. 

Yolcu uçaklarının havalanarak gök yüzünde bu kadar rahat bir yolculuk yaşatmasını uçağa binen her kişi düşünür. Hatta binmeyenler bunu daha sıklıkla düşünür. Peki ya yakıtları?
Uçakların yakıt depoları uçuş yaptıkları uzaklığa göre değişmektedir. Kısa mesafeli uçaklar daha az yakıt deposu hacmine sahipken uzak mesafeli uçuş yapanların daha yüksek hacimli yakıt depoları vardır. 


Örneğin Boeing 747 ve 737 model yolcu uçaklarını inceleyelim. 737 model uçaklar kısa mesafeli uçuşlar yaparken 747 model uçaklar uzun mesafeli uçuşlar yapar. Boeing 737’de iki adet motor varken, 747’de ise dört adet motor bulunmaktadır.Yakıt depolarına baktığımızda ise 737 26.170 Lt yakıt alırken, 747 216.840 Lt yakıt alır. Depolarının arasındaki bu azami farkın yanı sıra yakıt harcamaları da arasındaki fark da azamidir. 

747 model uçaklar saniyede 4 Lt yakıt tüketirken, 737 model uçaklar saniyede 1,2 Lt yakıt tüketir. 

Uçakların yakıt tüketimi her ne kadar gittikleri uzaklık ile ilgili olsa da ortalama 13 bin km'lik bir uçuşta 747 model bir uçak yaklaşık olarak 150 bin litre yakıt tüketir. Yakıt tüketimi ise en çok kalkış anında yapılır. Çünkü uçağın hızlanıp belirli bir hıza ulaşması ve toplam ağırlık ile kalkması uçağın tam gaz çalışması anlamına gelir. 

Bu durumda 747 model bir uçağın harcadığı yakıt saniyede 6-7 litre civarına kadar yükselir. Bu yükselmenin nedeni ise uçağın 178 bin kg olan ağırlığının bu sırada 400 bin kg ağırlığa kadar çıkmış olmasıdır.
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme