24 Ocak 2018 Çarşamba

Vlog Nedir? ve Nasıl Çekilir? (Video Blog Hakkında Bilgi)


YouTube'da video kanalı açmak ve her telden videolar yayınlamak oldukça yaygın bir durum oldu.Bu youtube videolarının bazılarında şöyle bir ibare var; ''Vlog'', mutlaka görmüşsünüzdür.Video olayına ilgili olanlarımız bunun ne olduğunu, ne anlama geldiğini biliyordur ama bazılarımızda bilmiyor ve ''bu Vlog ne ya? Vlog nedir?'' gibi merak içeren düşüncelere kapılıyor...

Tabi bir de bu vlog nasıl çekilir? sorusu olduğunu da unutmamak gerek.Sonuç olarak video blog veya vlog hakkında kısaca bir bilgilendirmeden sonra vlog denen şey nasıl çekilir ve neler gereklidir konularına da değindikten sonra sizlere en güzelinden çekilmiş hazır ne nazır :)) bir vlog örneğini de paylaşacağım.

Ben yabancı kelimelere karşıyım esasen ama malumunuz günümüz dünyasında maalesef pek çok alanda olduğu gibi teknolojide ve internet aleminde de İngilizce kelimeler hakim.

Vlog Nedir?

Vlog, basitçe söylemek gerekirse video ve blog kelimelerinin birleşmesiyle meydana gelen yeni ve kısaltılmış bir kelimeden ibarettir. Video'nun ne anlama geldiği malum; kamera ile kayıt edilen video  , blog da günlük, kayıt veya seyir defteri anlamına denk gelecek kelimeleri ifade etmektedir. Bu iki kelimenin bir araya gelişinden de anlaşılacağı üzere Vlog, yaşadıklarınızı, deneyimlerinizi, hissettiklerinizi, eylemlerinizi, tecrübe ettiklerinizi ve yaptıklarınızı sistemli olarak çektiğiniz ve paylaştığınız videolar anlamına gelmektedir. Vlogger olabilmeniz için çektiğiniz Vlogları sistemli bir şekilde paylaşmanız gerekmektedir. Çünkü vlog kelimesinin kazandırmış olduğu anlam sistemliliği ve düzenliliği ifade etmektedir. Vlog çekip düzenli bir şekilde paylaştığınız takdirde vlogger oldunuz demektir.

Özetleyecek olursak;

Video blog (Vlog), belli bir periyot dahilinde yine çoğu kez belli bir konuya bağlı olarak video kaydı yöntemi ile günlük tutulmasıdır. Genelde rastlanan kullanıcının webcam karşısına geçmesi ve belli bir konuda her gün bir video kaydı oluşturmasıdır.

Peki Vlog Nasıl Çekilir? 

Vlog çekmek ve youtuber olmak son zamanların merak uyandıran ve pek çok sosyal medya kullanıcısının büyük bir iştahla yapmak istediği iş veya hobi olarak dikkat çekmektedir. Vlog çekerek youtuber olmak için doğal olarak bir kameraya ihtiyaç vardır. Tabi cep telefonlarının kameralarının da ileri seviyelere ulaştığını düşünürsek iyi bir cep telefonu kamerası da Vlog çekiminde işinizi görecektir. İstediğiniz her konuda Vlog çekebilirsiniz ama ünlü, potansiyel ünlü ya da popüler bir insan değilseniz Vlog çekmenizin de pek anlamı olmayacaktır ama kendiniz için de çekmeniz de hiç bir sakıncası yok, sonuçta zevk ve merak meselesi...

Ama siz siz olun vlog konusu belirlerken özellikle eğlenceli, farklı, merak uyandırıcı özgün konuları seçin.

Vlog Çekmek İçin Neler Gereklidir? 

Vlog çekmek için ilk etapta vlog çekme programı türleri size yardımcı olacaktır. Vlog çekebileceğiniz iyi bir kameraya sahip cep telefonu ve bu telefon içerisinde kullanabileceğiniz birkaç program işinizi fazlasıyla görecektir. Bu programlar arasında Hyperlapse, SlowMoCam, ReverseCam, Horizon ve Movie Maker gibi programlar yer almaktadır. SlowMoCam yavaş çekim yapmak için, Hyperlapse hızlı çekim için, ReverseCam çektiğiniz görüntüleri tersten göstermeye, Horizon görüntüyü sabit tutmaya ve titreşimi engellemeye, Movie Maker ve iMovie ise görüntülerinizi düzenlemeye yaramaktadır.

Ve geldik çekilmiş güzel bir Vlog örneğine;

Aşağıda gerçek adı Ceylin Akçalı, YouTube kanal adı CeylinA olan sempatik ve entelektüel yönleri ile dikkatleri çeken güzel YoTuber 'ın rastgele seçtiğim bir Vlog çalışmasını görmektesiniz.
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme