18 Şubat 2018 Pazar

Börü Nedir? Börü Ne Demek? ve Börü'nün Kelime Anlamı


BÖRÜ dizisi ile birlikte Türk'lerin  merakını cezbeden Börü Nedir? Börü Ne Demek ve Börü Anlamı nedir sorularının cevabını sayfamızda detaylarıyla paylaşıyoruz. BÖRÜ adındaki Özel Harekât ekibinin başından geçen olayların anlatıldığı dizi oldukça merak edildi.Peki BÖRÜ ne demektir? Anlamı nedir? İşte detaylar burada...


BÖRÜ NEDİR?

Börü kelimesi daha çok eski Türk toplumlarında kullanılan bir kelime olarak bilinir. Günümüzde ise Türk Milleti kökenini ve tarihini öğrendikçe kullanmaya başladığı börü kelimesi 'kurt' anlamına gelmektedir.

Börü kelimesinin eski Türkçe’den gelen bir anlamı var. Kurt, yiğit, bahadır ve cesur gibi farklı anlamlar taşımaktadır. Kurt anlamına gelen bu kelimenin, mitolojik bir anlamının da olduğu anlaşılmaktadır. Börü kelimesi sadece bildiğimiz hayvan olan kurt için değil, kutsal bir varlık olarak kabul gören kurt için de kullanılmaktadır.

Türk Edebiyatının ünlü yazarlarından Hüseyin Nihal Atsız'ın "Bozkurtların Ölümü" ve "Bozkurtlar Diriliyor" adlı romanlarında anlattığı Kürşad ve 40 çerisi hikayesindeki savaşçılardan birinin adı da Börü'dür. Türkçe’de birçok farklı anlamı olan Börü kelimesi, kimi zaman at üzerinde arkasını dönerek ok atabilen savaşçıları kimi zaman yiğit güreşçileri kimi zaman ise Tanrı Dağı eteklerinde gezdiğine inanılan gök tanrılarını ifade etmek için kullanılmıştır.


Ergenekon destanı yazıtlarında ise, "Türklere yol göstermek için gökten gelen bozkurt" olarak adlandırılmaktadır.

GÖKBÖRÜ NEDİR?


Gökbörü, Bozkurt'un tüyü gök renginde (açık mavi) olanıdır. Türk efsane ve destanlarına göre Gökbörü, 100 yılda bir ya da iki kez görünür. Oğuz Kağan Destanı'ndaki kurt, bu gökbörülerden biridir.

Moğolistan Ötükendeki, Göktürk Kağan mezarından çıkan Alp Heykelleri. Kollarındaki mitolojik hayvanlar, Kurt-Ejder ve Pars Ejder İkonografileridir.

Kurt-Ejder ve Pars-Ejder figürleri Selçuklu sanatında ve Osmanlı Sanatında da devam etmiştir. Bu iki mitolojik hayvan tamamiyle Türk Kozmoloji düşüncesi ile alakalı olup, Doğu ve Batı yönündeki Takımyıldızlar ile ilişkilendirilir.


Doğu yönüne yerleştirilen Ejderha takımyıldızı GÖK EJDERİ olarak bilinir ve Türkler tarafınfan GÖK-BÖRÜ olarak isimlendirilir. Rengi GÖK, unsuru ağaç'tır. (Mezepotamya Astronomisinde Yay, Akrep, Yılancı ve Terazi Takımyıldızlarını kapsar). Batı yönüne yerleştirilen Pars Takımyıldızı, AK-PARS olarak bilinir. Rengi AK unsuru metaldir. (Koç, Boğa ve İkizler Takımyıldızlarını kapsar).

Bu nedenle, Ötükende bulunan Göktürk kağan mezarının batı duvarına Ak-Pars doğu duvarına Ejder resimleri yapılmıştır. Osmanlı sanatında, bu zıt yönlerdeki hayvan daima birbiriyle mücadele halindedir. Tacikistan Pencikent Duvar resimlerinden biri. Türklerinde söz sahibi olduğu, Sogd dönemi ..Shiva tasvir edilmiş elinde Trisula tutar. Fakat kollarındaki İkonografik Sembol Kurt Ejder yani Gök-Börüdür.
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme