3 Şubat 2018 Cumartesi

KDV HESAPLAMA NEDİR? - KDV DAHİL (İÇİNDEN), KDV HARİÇ (DIŞINDAN) HESAPLAMA PROGRAMI


Satış faturası düzenlerken, yani fatura keserken en önemli sorulardan biri de fatura kdv'sini nasıl hesaplarım? sorusudur. Fatura keserken iki türlü kdv hesaplama (ayırma) yöntemi vardır. Fatura keserken kdv hesaplamak için nasıl bir işlem yapılır? kdv hariç ve kdv dahil fatura kesmek için kdv nasıl hesaplanır? kdv içinden ve kdv dışından nasıl ayrılır? hakkında size yardımcı olacak kdv hesaplama programı ile kv hesabınızı kolayca yapabilirsiniz.

Aşağıdaki KDV hesaplama aracında KDV hesaplama şeklinizi seçtikten sonra hesaplama için sizden istenen gerekli bilgileri giriniz ve hesapla butonuna basınız.Hesaplama yaptıktan sonra sayfanın devamında KDV Hesaplama (KDV Dahil, KDV Hariç) ile ilgili sıkça sorulan sorulara verdiğimiz yanıtları ve ziyaretçilerimizin KDV Hesaplama (KDV Dahil, KDV Hariç) aracı ile ilgili yorumlarını bulabilirsiniz. Dilerseniz siz de kendi yorumunuzla katkıda bulunabilirsiniz.

Katma Değer Vergisi (KDV) nedir?

Kısa adı KDV olan Katma Değer Vergisi Türkiye`de 1984 yılında kabul edilen 3065 sayılı kanuna göre uygulanan, yapılan mal ve hizmet teslimlerinde alıcının satıcıya ödediği tüketim vergisi niteliğinde olan bir vergidir. Böylece malın ilk üretiminden nihai tüketimine kadar geçen süre içerisinde her aşamadaki katma değeri vergileyen bir dolaylı vergisidir.

KDV Beyannamesi ne zaman verilir?

Aylık beyanname verenler herhangi bir ayın beyannamesini bu ayı takip eden ayın en geç 24. günü akşamına kadar vermelidir.

KDV ne zaman ödenir?

Katma Değer Vergisi, beyanname verilen ayın en geç 26. günü akşamına kadar ödenmelidir. Tüketiciler ise mal ya da hizmet satın alırken bu vergiyi gerçek yüklenici olarak malın fiyatıyla birlikte ödemektedirler.

KDV nasıl hesaplanır?

Katma değer vergisi, hesaplama formülleri kullanılarak hesaplanır.

KDV hesaplama formülü nedir?

KDV hariç tutardan KDV dahil tutar hesaplama formülü: (KDV Hariç Tutar) x [1 + (KDV Oranı/100)]

KDV dahil tutardam KDV hariç tutar hesaplama formülü: (KDV Dahil Tutar) / [1 + (KDV Oranı/100)]

Hesaplanan KDV nedir?

İşletmeler yaptıkları mal ve hizmet teslimlerinde tüketiciden KDV alırlar. Bu KDV tutarlarının toplamına Hesaplanan KDV denir.

İndirilecek KDV nedir?

İşletmeler teslim aldıkları mal ve hizmetlerde satıcıya KDV öderler. Bu KDV tutarlarının toplamına İndirilecek KDV denir.

Gelirler İdaresi Başkanlığı - Güncel KDV Oranları (Yeni pencerede açılır)
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme