12 Şubat 2018 Pazartesi

Türkiye'de Güvenli ve En Ucuz Bitcoin Nereden ve Nasıl Alınır?


Bitcoin ve Riple, Litecoin, Ethereum kripto para birimleri  yükselişleriyle adından fazlasıyla söz ettiren Dijital Para olarak akıllarda yer etmeye başladı. Peki Türkiye'de güvenli ve en ucuz Bitcoin, Riple, Litecoin, Ethereum gibi kripto sanal para nereden ve nasıl alınır ve nasıl saklanır? işte detaylar...Satoshi Nakamototarafından 10 yıl önce ortaya çıkarılan ama ilk başta pek kıymet görmeyen bitcoin’in bu yazının yazıldığı zamanki değeri 15bin doların üzerinde siz bu yazıyı okurken Bitcoin’in ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorsanız, Bitcoin ne kadar‘a tıklayın.

Bitcoin neden bu kadar popüler? Bitcoin nedir? Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin madenciliği nasıl yapılır? Bitcoin gerçekten de güvenilir bir yatırım aracı mı yoksa balon mu? Bitcoin’den köşeyi dönenler bunu nasıl başardı? Bitcoin nereden alınır? gibi aklınızda dolu sorular olduğunu biliyorum. Bu ve buna benzer soruları Blog‘umuzdaki Bitcoin etiketi altında bulabilirsiniz.

Ben bu yazıda Bitcoin’i almak isteyenler için yolun ne olması gerektiğinden bahsedeceğim, diğer sorularınız için sitemizi gezmenizi öneririm.

Bitcoin almak için illa 1 Bitcoin almak zorunda değilsiniz, Bitcoin virgülden sonra 8 basamağa kadar iner (Örn: 0,00000001). Yani isterseniz çok ufak miktarlarda da Bitcoin alabilirsiniz. Bitcoin TL ise, Bitcoin‘in virgülden sonra kalan kısmına Satoshi denir, bu da Kuruş gibidir. Bitcoin Almadan önce Bitcoin’in Ne olduğunu öğrenmenizde fayda var. Bunun için aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Bitcoin nedir? Bitcoin nasıl alınır? Nasıl Para Kazanılır? ( Bitcoin Madenciliği Nedir? )

Ülkemizde bu yazıyı yazdığım sırada bir kaç Bitcoinve Şifreli Dijital Para borsasıvardı. Paribu.comBtcturk.comkoinim.comkoineks.comşu anda Türkiye’de hali hazırda açık olan Bitcoin ve Şifreli Dijital Kripto para borsalarıdır.

Bu borsaların hepsi kendi içinde bir Onaylı Hesap anlayışı var. Bazısı sadece Nüfus Cüzdanı fotokopinizin önlü arkalı halini isterken, bazılarıysa bunlarla birlikte bir kaç şeyi daha yapmanızı ve bu şekilde sistemden kendi banka hesabınıza para çekebileceğinizi belirtiyorlar.

İlk önce bir cüzdan edinmeniz gerekir. Cüzdan çeşitlerini buradan görebilirsiniz; Cüzdan Çeşitleri

Bitcoin Cüzdan Edinin

Bitcoin almadan önce bunu saklayabileceğiniz bir cüzdanınız olmalı. Bitcoin‘inizi aldığınız borsada saklayabilirsiniz ama günün birinde borsa kapatır giderse Bitcoin‘lerinizde yokolur. Bitcoin dünyasında  Wallet (Cüzdan)olarak belirtilse de siz bunu banka hesabı gibi düşünebilirsiniz.
Şimdi size bu cüzdanlardan ikisini kısaca anlatacağım;
  • Çevrimiçi (WEB) Cüzdan
  • Yazılım (Masaüstü) Cüzdan
Bu iki tür cüzdanda da güvenlik açıkları bulunmaktadır ama bunlar kullanıcı hatasından oluşan güvenlik açıklarıdır. Eğer Çevrimiçi (WEB) Cüzdankullanmayı planlıyorsanız size en güvenlikli olanı seçmeye özen gösterin.

Eğer Yazılım (Masaüstü) Cüzdankullanacaksanız da devamlı bilgisayarınızdaki HDD’nin yedeğini almalı ve Virüslere karşı korumalı olmalısınız. Seçim tamamıyla size ait hangisine daha çok güvendiğinize bağlı olarak bir cüzdan seçebilirsiniz.

Not:En güvenli cüzdanlar Hardware (Donanım) Cüzdanlardır. Kırılması (Hacking) ve güvenlik açığı oluşması şu an için imkansıza yakındır.


Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin borsalarından birine üye olup, hesabınızı onaylattıktan sonra Türk Lirası işlemleribölümlerinden ilgili borsaya para göndermeniz gerekiyor. Bu sistem genel olarak şöyle işliyor. Siz sisteme girip örneğin 200 tlgöndereceğinizi yazıyorsunuz ve Onay/Bildirim tuşuna basıyorsunuz, bunu yaptığınızda karşınıza sitenin hangi hesabına para göndermeniz gerektiğini yazan Bir Alıcı Adı (Borsanın Şirket Adı), Alıcı IBAN (TR ile başlayan IBAN No) ve Açıklamabölümüne yazmanız gereken bir kodun (İşlem Açıklaması)olduğu bir pencere çıkıyor. Yani siz paranızı üye olduğunuz borsaya gönderiyorsunuz ve açıklama bölümüne kodu yazarak işlemin sizin kullanıcınıza ait olduğunu belirtiyorsunuz.

Önemli:Her para göndermeden önce bu işlemi yapıp özellikle Banka Hesap Bilgilerive Şirket Açıklamasını kontrol ediniz. Çünkü bir bankayla anlaşamayan üye olduğunuz Bitcoin borsası bu bilgileri veya hesap numalarını değiştirmiş olabilir. Böylece paranızı geri almak için uğraşmak zorunda kalırsınız.
Üye olduğunuz sitedeki Para göndermebölümündeki yazıları tek tek okuyup, onların istediklerini yaparak paranızı site hesabına gönderebiliyorsunuz. Benim demin yazdıklarım bu yazı yazılırken istedikleri bilgiler üzerine yazıldı. İleride bu alanlara yeni eklemeler olmuş olabilir. O yüzden üye olduğunuz Türk borsalarından hangisiyse onun direktiflerine uymayı unutmayın.
Paranızı gönderdikten ve paranız üyelik hesabınıza geçtikten sonra Üye olduğunuz Bitcoin Borsasının Marketekranından Hangi fiyattan Bitcoin almak istiyorsunuz onu ve almak istediğiniz tutarı yazarak alım emri verebilirsiniz. Alım Emri gerçekleşirse Bitcoin bakiyenizi sitede görebilirsiniz. Eğer varolan fiyatın altında bir fiyat verirseniz, alım emri bekler ve o fiyata indiğinde alım yapar. Eğer siz yazdıktan sonra fiyat yükselirse alım yapamazsınız ve beklersiniz. Siz varolan fiyattan almak istiyorsanız alım emrini iptal edip, yeniden fiyat belirlemeniz gerekir.

Önemli Uyarı! : Bitcoin işlemleri yaparken çok dikkatli olmalısınız. Çünkü Bitcoin işlemleri merkezsiz bir yapıya sahip olduğu için geri alınamaz. Bu tür sorunlar ve hatalardan nedirkimdirbilgilen.com ve yazarları sorumlu değildir.

Bu sitedeki hiç bir yazı Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Kaynakça:http://www.senhesapla.com/blog/bitcoin-turkiyede-nasil-nereden-alinir/

Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme