1 Temmuz 2018 Pazar

Liselere Geçiş (LGS) Tercihi Nedir? LGS Tercihi Nasıl Yapılır?


Eski adı Teog olan ve yeni adı ile Liselere geçiş sınavı olarak adlandırılan, liselere geçiş sınav sonuçları açıklandı. Veliler ve öğrenciler tarafından büyük bir merak ve heyecanla beklenen LGS tercihleri ile ilgili detaylar, öğrenciler ve veliler tarafından inceleniyor. Tercihler nasıl yapılacak, adrese dayalı tercih listesi nedir? soruları önem taşıyor. Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği Liseye Geçiş Sınavı (LGS) sonuçları açıklandı ve tercihler 2-13 Temmuz´da yapılacak. Her aile ve öğrencinin mutlaka adrese dayalı tercih listesi oluşturmak zorunda...LGS sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı şimdi sıra tercih maratonunda. 971 bin 657 öğrenci bir liseye yerleşmek için tercih yapacak. 2 Temmuz Pazartesi günü başlayacak maraton ile birlikte kayıt alanları da açıklanacak.


LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından milyonlarca öğrenci tercih işlemlerinin nasıl yapıldığını merak etmeye ve araştırmaya başladı. Sistemin yeni olmasından kaynaklı kafaları karışık olan öğrenciler MEB'in yayınladığı tercih kılavuzu ile sorularının yanıtını arıyor. Peki LGS tercih ve yerleştirme işlemleri ne zaman başlayacak? İşte detaylar..

LGS tercih ve yerleştirme işlemleri için öğrenci ve veliler yoğun bir araştırma dönemi geçiriyorlar. İşte MEB'in yayınladığı tercih kılavuzu ve tercih süreci ile ilgili merak edilenler...


LGS TERCİHİ NASIL YAPILIR? 

  • Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır. 
  • Öğrenciler, ilk olarak Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapacaklardır. Yerel Yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabileceklerdir. 
  • Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 (üç) okul seçilebilecektir. 
  • Yerel Yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 5 (beş) okul; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 (beş) okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecektir. 
  • Öğrencilerin, Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması zorunludur.

OKUL RENKLERİ NE ANLAMINA GELİYOR? 

Yeşil renk, “Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir.

Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanında yer alanlar okulları belirtir.

Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtir.

TERCİH İŞLEMLERİ NE ZAMAN? 

Tercih işlemleri, Bakanlığımız http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listesinde yer alan okullara göre öğrenci ve velisi tarafından 02-13 Temmuz 2018 (17.00’ye kadar) tarihleri arasında yapılacaktır.

YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NE ZAMAN? 

Yerleştirmeye esas nakil tercihleri ortaöğretim kurumlarına tercih ve yerleştirme takvimi doğrultusunda 4 (dört) dönem hâlinde alınacak ve yerleştirmeye esas nakil sonuçları her nakil döneminin sonunda, 13 Ağustos 2018, 19 Ağustos 2018, 03 Eylül 2018 ve 08 Eylül 2018 tarihlerinde ilan edilecektir.

Kaynakça:
Milliyet.com.tr
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme